Top 5 miejsc w Poznaniu w niepogodę

co robić w poznaniu gdy pada

Zastanawiasz się, co robić w Poznaniu gdy pada? Mieszkasz w Poznaniu, albo chcesz przyjechać pozwiedzać i szukasz alternatywny na spędzenie czasu wolnego, gdy pogoda nie nastraja na całodniowe wojaże po mieście? Wybrałam dla Ciebie 5 moim zdaniem ciekawych miejsc, w których nie zmarzniesz. 

MTP - wystawa Lego

Ponad półtora miliona klocków Lego na 1700m². Niezła gratka dla miłośników Lego i pasjonatów historii. Bowiem na wystawie zaprezentowano makiety związane z historią Polski. Jeśli jesteś fanem historii i klocków Lego to ta propozycja jest właśnie dla Ciebie. Co zobaczysz? Imponujących rozmiarów makiety zabytków i wielkich bitew. Nie zabrakło również mniejszych makiet związanych z Poznaniem. Bitwa pod Grunwaldem, Sukiennice Krakowskie, Obrona Westerplatte, czy Stocznia Gdańska to namiastka tego co możesz zobaczyć. Każdą makietę wzbogacono w multimedialne prezentacje, które opowiadają w przystępny sposób historię bitwy lub zabytku. Przy makietach podano również informacje o jej powierzchni, czasu budowy i ilości klocków wykorzystanych do budowy. Widać, że włożono ogrom pracy w wystawę, budowanie samej obrony Westerplatte zajęło 10 miesięcy. I mimo, że daleko mi do prawdziwych fanów Lego, to ja byłam pod wrażeniem.

Cena biletu: normalny 35 zł, ulgowy 25 zł

Adres: MTP, pawilon 3A (wejście od ul. Bukowskiej)

Godziny otwarcia: 10-18 (ostatnie wejście 17.15).

Obrona Westerplatte
Kraków

Palmiarnia Poznańska

Poznańska palmiarnia jest jedną z najstarszych w Europie. Oferuje ok. 1100 gatunków roślin i 170 gatunków ryb. Podzielona jest tematycznie na kilka pawilonów z roślinnością z sawann, klimatu umiarkowanego, subtropikalnego, tropikalnego. Palmiarnie odwiedzałam już w czasach szkolnych i chętnie wracam raz do roku. To miejsce niezwykle klimatyczne i intymne (zresztą często wybierane jest na sesje zdjęciowe dla par). Dlatego doskonale sprawdzi się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i par. Zwiedzanie zajmie Tobie ok. godziny czasu. Gdy już zmęczy Ciebie oglądanie roślin możesz zajrzeć do małej kawiarni, która mieści się w Palmiarni. A jeśli mróz Tobie nie straszny to dopełnieniem dnia może być spacer po Parku Wilsona.

Cena biletu: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł

Adres: Matejki 18

Rogalowe Muzeum

Muzeów w Poznaniu, które warto zobaczyć jest naprawdę wiele i zapewne niedługo powstanie o nich osobny post. Jednak ja muszę Tobie wspomnieć o Muzeum Rogalowym. Dlaczego? Bo czym byłby Poznań bez tradycji Rogali Świętomarcińskich? Wyśmienitych, chrupiących i niezwykle słodkich rogalików z nadzieniem makowym. Tradycja Rogali Świętomarcińskich sięga dawnych czasów i jak zapewne zasłyszałeś wypiek ten zapisał się w historii miasta Poznania (więcej o rogalach poczytasz w osobnym artykule – kliknij). Muzeum Rogalowe to miejsce, w którym dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o rogalach, zobaczysz jak tradycyjnie są wyrabiane. Przy okazji z okien kamienicy będziesz mieć doskonały widok na trykające się o godzinie 12.00 koziołki.

Cena biletu: od 24 zł do 31 zł (w zależności od pokazu – szczegóły tutaj).

Adres: Klasztorna 23

Zamek Cesarski, Teatr Animacji i Kino Pałacowe

Zamek Cesarski w Poznaniu to miejsce nie tylko historyczne, ale również kulturowe. Zamek przez długi czas kojarzył się z okupacją niemiecką. Powstał w czasach pruskiej niewoli  w 1905 roku dla cesarza Wilhelma II. A podczas II wojny światowej wzbudził zainteresowanie nazistowskiego kierownictwa i posłużyć miał za siedzibę Adolfa Hitlera. Tak się jednak nie stało, choć w ciągu tych kilku lat wojny dokonano kilka architektonicznych zmian (o dzielnicy cesarskiej poczytasz tutaj – kliknij). Teraz zamek to przede wszystkim miejsce,  w którym spotykają się różne formy sztuki. Od 1963 roku działa Kino Pałacowe (repertuar – kliknij).  Nieodzownym elementem Kina Pałacowego jest pobudzenie do dyskusji o filmie, które niekiedy ma miejsce po seansie, szczególnie gdy uda się zaprosić na premierę twórcę filmu. Obok Kina Pałacowego działa również Teatr Animacji (repertuar – kliknij), który oferuje również weekendowe zwiedzanie Galerii Lalek i Scenografii ( cena 5 zł, bilety dostępne w kasie Teatru, zwiedzanie tylko w sobotę i niedzielę). Pamiętam, że jako dziecko była na spektaklu Don Kichota, po którym odbyła się wycieczka po teatrze prowadzona przez aktorów. Oglądałam nie tylko stare lalki i usłyszałam, czym różni się kukła od pacynki, ale także miała okazję zobaczyć pracownię, w której one powstały. Doświadczenie niezwykle pobudzające wyobraźnię dziecka.

Wejście do zamku wraz z dziedzińcem i ogrodem jest bezpłatne, jednak jeśli interesuje Ciebie zwiedzanie, połączone z wiedzą historyczną to w kasie można zakupić bilety na zwiedzanie:

  1. Z mapką, cena 7 zł
  2. Z audioprzewodnikiem, cena 20 zł
  3. Z przewodnikiem zamkowym – grupowo, cena 17zł +200 zł za przewodnika (ale na stronie internetowej zamku często jest informacja o zwiedzaniu z przewodnikiem w wybrany dzień, kwota to ok 20 zł).

Cena biletu: wejście do zamku jest bezpłatne

Adres: Święty Marcin 80/82

Godziny otwarcia: codziennie 10-22

Sala Tronowa

Centrum Szyfrów Enigma

Nie spodziewałam się, że wybiorę w tym zestawieniu aż dwa muzea, ale Centrum Szyfrów Enigma  po prostu trzeba odwiedzić. Muzeum łączy w sobie intelektualną zabawę, z historią łamania szyfrów od Juliusza Cezara po enigme. Podczas zwiedzania nie tylko dowiesz się, jak łamano na przestrzeni dziejów szyfry, ale będziesz miał również okazję przejść przez szybki kurs szyfrów, podobny do tego, jaki mieli polscy kryptolodzy w 1929 roku. Muzeum jest multimedialne, na każdym stanowisku możesz spróbować swoich sił rozwiązując proste szyfry, nadać sygnał alfabetem Mors’a, czy zagrać w grę komputerową. Muzeum stworzono tak, aby było przystępne również dla starszych dzieci i rzeczywiście podczas mojego zwiedzania było dużo rodzin.

Ceny biletów: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł

Adres: Święty Marcin 78

Godziny otwarcia:

  • wt-pt 9.00-18.00
  • Sob-ndz 10.00-19.00
Enigma

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz