Jakie pamiątki kupić w Chorwacji?

jakie pamiątki kupić w chorwacji

Zastanawiasz się jakie pamiątki kupić w Chorwacji? Czy przed podróżą planujesz co warto przywieźć do kraju, a może ostatniego dnia rozpaczliwie szperasz na bazarkach lub po półkach sklepowych i kompletnie nie wiesz co kupić, albo co gorsza decydujesz się na produkt, który potem zbiera kurz na komodzie? Znam to, a raczej znałam, bo od paru lat omijam chińskie produkty i staram się celować w wyroby regionalne (no może z wyjątkiem magnesów, które zawsze ze mną wracają do kraju). Mam nadzieję, że tym artykułem rozwiążę Twój problem i dowiesz się co warto przywieźć z Chorwacji, a będą to produkty, które w pełni wykorzystasz!

Kolejność nie jest przypadkowa, bo to najlepszy produkt, który możesz przywieźć z kraju, który słynie z wina. Chorwacja to raj dla winiarzy, bo jeśli wybierzesz odpowiedni region to wylądujesz w miejscu, w którym co kilometr jest winnica. Wiele winnic oferuje degustację, w niektórych można zwiedzić piwnice, poznać historię i oczywiście kupić wino w dużo niższej cenie niż w markecie.

Najnowszy Ebook – Chorwacja Południowa

Przewodnik po Chorwacji Południowej z interaktywną mapą. Najpiękniejsze miejsca Dalmacji: Szybenik, Trogir, Park Narodowy Krka, Pelješac, Korčula, Arboretum w Trsteno, Dubrownik. 

Aktualny na rok 2024!

Jakie pamiątki kupić w chorwacji

Jakie wino kupić w Chorwacji?

W dużym uproszeniu Chorwację mogłabym podzielić na północną, w której przeważa uprawia białych winorośli oraz południową – Dalmację, z przewagą czerwonych, które potrzebują większego nasłonecznienia. Chorwacja ma ponad 100 szczepów, ale do najpopularniejszych zaliczyłabym:

Plavac Mali: wina Dingac i Plavac to czerwone, wytrawne wina produkowane głównie na Półwyspie Peljesac i wyspie Hvar. Ma bardzo intensywny smak. Wino Dingac uchodzi za trunek najlepszy jakościowo i ma to oczywiście przełożenie na cenę, która zaczyna się od 14 euro.

Posip: wino białe, wytrawne uprawiane głównie na wyspie Korcula. Posip jest delikatny i orzeźwiający w smaku, ale o wysokim stopniu kwasowości.

Grasevina: wino białe o cytrusowym posmaku, orzeźwiające i nieco mniej kwasowe od Posipa. Grasevina uprawiana jest głównie w północnej Chorwacji, zwłaszcza w Slavonii. Jest to najpopularniejsze wino w Chorwacji.

Teran: wino czerwone o wysokiej kwasowości. Szczep uprawiany jest głównie w zachodniej Istrii.

jakie wino kupić w chorwacji

Ceny win zaczynają się już od 4 euro. Średnia półka cenowa to ok. 8-12 euro za butelkę w 2023 roku.

Nie chciałabym, żebyś za bardzo sugerował/a się moją opinią, bo gusta są różne. Na wino Dingac trafiłam przypadkiem kilka lat temu i dzisiaj nadal twierdzę, że to najlepsze wino w Chorwacji. Jeśli mam ochotę na lżejsze wino to wybieram Posip. Jednak jeśli lubisz wina, to próbuj różnych rodzajów z różnych winnic i wybierze to, które odpowiada Tobie najbardziej! Zrób sobie zapas, bo wino nie jest powszechnym towarem eksportowym, większość wina wypijają sami Chorwaci.

Oliwa

Najlepsza to ta kupiona na straganie z etykietą Extra Virgin, najlepiej jeśli będzie możliwość spróbowania lub chociaż zobaczenia koloru i konsystencji. Jak rozpoznać dobry olej z oliwek? Oliwa jest w kolorze złotym lub zielonym i ma charakterystyczny zapach świeżo skoszonej trawy. Dobrej jakości oliwa będzie gęsta, a po spróbowaniu wyczujesz smak oliwki z nutą goryczy. Kupuj oliwę tylko w ciemnej butelce, ponieważ łatwo psuje się pod wpływem promieni słonecznych i przybiera wówczas kolor pomarańczowy.

Ceny za butelkę oliwy są różne, na targu średnia cena wynosi 8 euro (2023 rok).

Lawenda

Mała wioska Velo Grablje położona mniej więcej pośrodku chorwackiej wyspy Hvar w 1974 roku była jednym z największych światowych producentów lawendy na świecie. Aż do pamiętnego pożaru w 1997 roku zbocza Velo Grablje porastały piękne pola lawendowe. Niestety klęska żywiołowa zabrała niemal 95% upraw, nie zmienia to jednak faktu, że lawenda nadal jest kojarzona z Chorwacją i niemal na każdym straganie możemy kupić produkty wytworzone z lawendy. Na przełomie czerwca i lipca w miejscowości Velo Grablje odbywa się festiwal lawendy, podczas którego kupisz lokalne produkty i poznasz metodę wytwarzania olejku lawendowego.

Produkty z lawendy najlepiej kupić na wyspie Hvar, ale dostaniesz je również w każdym innym zakątku Chorwacji.

Jakie wyroby z lawendy kupić?

  • Olejek lawendowy
  • Miód lawendowy
  • Kosmetyki naturalne
lawendowa wyspa hvar

Sezonowe owoce i warzywa | przyprawy z chorwacji

Nie wiem, czy to zasługa wakacji, ale w Chorwacji owoce i warzywa smakują lepiej. Przyprawy, takie jak tymianek, rozmaryn, szałwia rosną niemal wszędzie, warto je zerwać i zabrać ze sobą do domu. Koniecznie spróbuj tamtejszej cebuli, ogórków i pomidorów! Najlepsze to oczywiście te kupione na targu, a nie w markecie. W Chorwacji stragany z owocami i warzywami są niemal wszędzie, więc nie będziesz miał/a problemu z ich odnalezieniem.

W sezonie letnim szukaj arbuzów, nektarynek, brzoskwiń, wiśni, czereśni i owoców leśnych. Pod koniec wakacji rozpoczynają się zbiory winogron i fig. A jesienią pojawiają się cytrusy.

co warto przywieźć z chorwacji?

Krawat

Czy wiesz, że krawat został wynaleziony w Chorwacji? Jego historia jest bardzo odległa. Chorwackie kobiety miały w zwyczaju wiązać kolorowe chusty przy szyi mężczyzny, gdy ten wybierał się w daleką podróż, najczęściej była to wojna. Chusty stały się częścią żołnierskiego munduru. Pomysł pochwycili paryżanie, a raczej wielki pasjonat mody – Ludwik XIV, który wizytując wojska natrafił na chorwacki pułk kawalerii, który wyróżniał się kolorowymi chustami przy szyi. Dodatek ten tak spodobał się monarsze, że postanowił wprowadzić go na francuskie salony. Z czasem chusta przekształciła się w krawat, który dobrze znamy.

Najwspanialsze krawaty kupisz w stolicy Chorwacji – Zagrebiu. Szukaj sklepów z napisem KRAVATA.

Więcej o Chorwacji dowiesz się z moich innych artykułów – CZYTAJ

Możesz również polubić