Trogir w jeden dzień – najlepsze atrakcje
Na południu Chorwacji, na małej wysepce, w środkowej Dalmacji powstało w III wieku p.n.e. miasto portowe. Trogir jest malowniczym miasteczkiem, z zachwycającą starówką, do którego prowadzą dwa mosty. Jeden łączy Trogir ze stałym lądem, a drugi, zwodzony z wyspą Čiovo. I choć Trogir w sezonie letnim jest dość zatłoczony, to warto wybrać się na zwiedzanie starówki, aby poczuć klimat tego miasta.
Kierując się na Pelješac chciałam zwiedzić kilka miast na wybrzeżu. Brałam pod uwagę nocleg w Trogirze lub Szybeniku, ostatecznie zdecydowałam się na Szybenik, o czym poczytasz tutaj – kliknij. Na zwiedzenie najważniejszych zabytków Trogiru wystarczą zaledwie 2-3 godziny, dlatego też nie widziałam sensu, aby dodatkowo nocować w okolicach Trogiru, tym bardziej, że do Parku Narodowego Krka było bliżej z Szybeniku. Jeśli masz okazję zwiedzić Trogir w jeden dzień, nie wahaj się, miasto jest przepiękne, nie bez powodu zresztą zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Krótka historia Trogiru
Trogir założony został w III w. p.n.e. przez Greckich kolonistów z wyspy Issa (dzisiaj zwanej Vis). Pierwotnie nazywał się Tragurion, od greckiego słowa Tragos (kozioł) lub od iliryjskiego Tregur (trzy kamienie). Do czasów Rzymskich Trogir rozwijał się jako miasto portowe. W 1108 roku Trogir otrzymał prawa miejskie, by kilka lat później w 1123 roku paść łupem Saracenów. Miasto w krótkim czasie zostało odbudowano, a od XII wieku przeżywało rozkwit gospodarczy. W 1420 roku rozpoczął się trwający cztery wieki okres panowania Republiki Weneckiej. Po jej upadku Trogir stał się częścią Monarchii Habsburgów, z krótką przerwą na rządy napoleońskie w latach 1806-1814. Po I wojnie światowej, jak zresztą większość Dalmacji, Trogir wchłonięty został przez Królestwo Jugosławii. W czasie II wojny okupowany przez Włochy i Niemcy. W 1944 roku Trogir wyzwolono i stał się częścią Jugosławii aż do 1991 roku.
Najnowszy Ebook – Chorwacja Południowa
Przewodnik po Chorwacji Południowej z interaktywną mapą. Najpiękniejsze miejsca Dalmacji: Szybenik, Trogir, Park Narodowy Krka, Pelješac, Korčula, Arboretum w Trsteno, Dubrownik.
Aktualny na rok 2024!
Zabytki Trogiru
Niepowtarzalny układ starówki Trogiru zachował się do naszych czasów. Tradycja i kultura rozwijała się pod wpływem nie tylko greckim , ale też rzymskim i przede wszystkim weneckim.
Brama Lądowa
Brama Lądowa zbudowana została w XIII wieku i stanowi główne wejście do Starego Miasta od strony lądu. Zatrzymaj się na chwilę pod bramą i spójrz w górę. Na szczycie ujrzysz figurę Jana z Trogiru, który jest patronem miasta. Figury świętych i patronów były często umieszczane na bramach w Chorwacji.
Wskazówka: przed bramą jest informacja turystyczna, w której za darmo otrzymasz mapę, warto ją mieć, żeby nie ominąć żadnych zabytków.
Twierdza Kamerlengo
Zwiedzanie starówki rozpoczęliśmy od Twierdzy Kamerlengo. Po przejściu przez bramę skręciliśmy w prawo, w stronę wybrzeża. Wybraliśmy drogę krętymi uliczkami starówki, ale można też iść wzdłuż murów ul. Hrvatskih mučenika. Po drodze natrafiliśmy na samotna wieżę, dawniej kościoła św. Michała, który już nie istnieje (został zniszczony w 1944 roku, a w 1952 roku zdecydowano się na odbudowę samej dzwonnicy). Twierdza Kamerlengo wzniesiona została przez Wenecjan w XV wieku na południowo-zachodnim brzegu miasta. Posiada dziedziniec, bastion oraz trzy wieże. Nazwa wywodzi się od stanowiska urzędniczego Kamerling, który w czasach republiki Weneckiej piastował stanowisko naczelnika urzędu skarbowego i był zarządcą twierdzy. Latem na dziedzińcu twierdzy mają miejsce wydarzenia kulturowe w ramach Letniego Festiwalu Kultury. Wejście jest płatne.
Promenada
Spod twierdzy proponuję udać się dalej promenadą, aleją palm. Po drodze miniesz gotycki kościół św. Dominika oraz szkołę miejską, która wzbudziła mój zachwyt, różowym kwieciem na tle białej ściany budynku. Wzdłuż promenady ustawione zostały ogródki restauracyjne, to dobre miejsce, żeby napić się kawy, szczególnie w upalny dzień, ponieważ od morza wieje przyjemny wiaterek. Po porannej kawie ruszyliśmy dalej. Przeszliśmy przez Bramę Morską, aby dostać się na Trg Ivana Pavla II. Jest to najważniejszy plac w Trogirze, na którym znajdują się: Ratusz z Wieżą Zegarową i Loggią Miejską, Pałac Cipiko oraz Katedra św. Wawrzyńca.
Ratusz miejski
Ratusz miejski zaprojektowany został w stylu weneckim (możesz spotkać się z informacją, że Trogir to mała Wenecja, chociaż ja nie lubię takiego porównywania i Chorwaci na pewno też nie są zachwyceni). Nad wejściem do budynku zobaczysz herb Trogiru, a w środku okazały dziedziniec ze studnią i krętymi schodami. Tuż obok wzniesiono Wieżę Zegarową, do dziś zachowane zostały łańcuchy, którymi przykuwano skazańców lub złodziei, aby wystawić ich na widok publiczny. Dawniej w miejscu wieży stał kościół św. Sebastiana, dla upamiętnienia pod zegarem umieszczono figurę świętego oraz figurę Chrystusa. Ratusz, tak jak i zegar z loggią pochodzą z XV wieku. Loggia miejska z sześcioma kolumnami skrywa we wnętrzu relief z 1471 roku, zatytułowany Alegoria Sprawiedliwości, autorstwa Nikoli Firentinca. Przy płaskorzeźbie ustawiony jest kamienny stół, na którym zasiadali sędziowie. Na ścianie obok zobaczysz jeszcze jedną płaskorzeźbę, która przestawia chorwackiego bana Berislavicia na koniu (autor Ivan Meštrović).
Katedra św. Wawrzyńca
Bardzo dużo można by pisać o Katedrze św. Wawrzyńca, która jest perełką Trogiru, z dwóch powodów – niezwykle bogatej architektury i oczywiście dzwonnicy, ze szczytu której zobaczyliśmy starówkę. Budowa katedry rozpoczęła się w XIII wieku i trwała aż do XVII wieku, dlatego też przeplata się tu wiele stylów architektonicznych, z przewagą stylu romańskiego. Najwspanialsze zdobienia znajdują się na portalu z 1240 roku, autorstwa mistrza Radovana. Po bokach wyrzeźbiono dwa lwy, a nad nimi postacie Adama i Ewy. Na samym szczycie portalu znajduje się figura patrona katedry, świętego Wawrzyńca. Pośrodku bogato zdobione ornamentyką sceny z narodzin Chrystusa, figury świętych i aniołów.
Niezwykle ciekawa jest kaplica św. Jana z Trogiru w północnej części katedry. We wnętrzu ujrzysz figury 12 apostołów, nad którymi umieszczono rzeźby aniołów. Wzrok przyciąga również sarkofag św. Jana z wizerunkami dwóch aniołów. Figury te dodane zostały później, bo w XVIII wieku. Nad sarkofagiem wyrzeźbiono scenę z koronacji Maryi, zaś na środku sklepienia kolebkowego znajduje się wizerunek Boga. Niestety kaplica była akurat w renowacji.
Wieża widokowa
Z kaplicy przeszliśmy na wieżę kościelną z dzwonnicą, z której jest wspaniały widok na całą starówkę. Wejście do Katedry św. Wawrzyńca kosztuje 30 kun. Czy warto? Zdecydowanie tak. W tym miejscu spędziliśmy akurat najwięcej czasu, nie warto się śpieszyć, aby niczego nie pominąć.
Pałac Cipiko
Na placu znajdziesz jeszcze jeden warty uwagi obiekt, czyli Pałac Cipiko, pochodzący z XIII wieku. Niegdyś należał do zamożnej rodziny Cipiko. Wyróżnia go styl renesansowy z potrójnymi, arkadowymi oknami na obu piętrach. Pomiędzy łukami okien wyrzeźbiono wizerunki aniołów, które trzymają herb rodu Cipiko. Grobowiec rodu znajdziesz w kościele św. Jana Chrzciciela.
Na koniec, jeśli masz jeszcze trochę czasu pozwól sobie zgubić się w uliczkach Trogiru.
Gdzie tanio zaparkować?
Parkowaliśmy ok 10 min drogi pieszo od starówki Trogiru. Parking był niedrogi – 5 kun za godzinę. Należy mieć przy sobie monety, ponieważ jest parkometr.
Współrzędne: 43.520519121765275, 16.251166343529967
Put Muline 1, 21220, Trogir, Chorwacja
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.