Szybenik na weekend, poznaj najpiękniejsze miejsca i atrakcje w Szybeniku.

atrakcje Szybenik

Szybenik, wspaniałe miasto zbudowane przez Chorwatów. Średniowieczna starówka z labiryntem alejek, nad którymi górują kamienne domki z zielonymi okiennicami. I jedno z niewielu miejsc w Dalmacji, w którym próżno szukać śladów greków, czy rzymian. Miasto, które przez długie lata nie chciało poddać się hegemoni Republiki Weneckiej, dzielnie odpierało ataki Imperium Osmańskiego. Jednak to wpływy weneckie sprawiły, że Szybenik ma dziś tak niepowtarzalną architekturę, którą i ja mogłam przez krótki czas podziwiać w drodze na Pelješac.

Początkowo planowałam zatrzymać się w Szybeniku na 2 noce. W jeden dzień chciałam zwiedzić Park Narodowy Krka (o Krka poczytasz tutaj), oddalony 20 km od miasta, zaś drugiego dnia stare miasto. Rzeczywistość sprawiła, że zostałam jeszcze jeden dzień dłużej. Dlaczego? Miasto jest absolutnie zachwycające, a ja chciałam je dobrze poznać.

atrakcje Szybenik

Interpretacji nazwy Szybenik, a po chorwacku Šibenik, jest wiele. Najczęściej nazwę przypisuje się palisadom, zwanym šibe, które otaczały miasto. Pierwszym dokumentem, w którym wspomniany został Szybenik pochodzi z 1066 roku. Jest to statut króla chorwackiego Petera Krešimira IV. Od jego imienia Szybenik jest czasem nazywany Krešimir Grad (Miasto Krešimira). Wykopaliska prowadzone w mieście nie potwierdzają obecności greków i rzymian. Natomiast na terenie Fortu św. Michała odkryto pozostałości, które świadczą, że tereny te były zamieszkałe na długo przed Chorwatami. Prawa miejskie Szybenik otrzymał w 1167 roku od Stefana III Węgierskiego. Miasto początkowo stawiało opór przed rządami Republiki Weneckiej, aż do roku 1412. W międzyczasie Szybenik odpierał ataki Imperium Osmańskiego. Po upadku Republiki Weneckiej w 1797 roku kontrolę nad Szybenikiem przejęła Monarchia Habsburgów.

W 1895 roku Szybenik był pierwszym na świecie miastem, w którym uruchomiono oświetlenie uliczne, zasilane przez Elektrownię Wodną AC Jaruga. Po I wojnie światowej nastąpiły kolejne zmiany. Szybenik stał się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W II wojnie światowej chwilowo był pod okupacją faszystowskich Włoch i Niemiec.  A po wojnie stał się częścią Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii, aż do ogłoszenia przez Chorwatów niepodległości w 1991 roku. Podczas chorwackiej wojny o niepodległość (1991-1995) miasto mocno ucierpiało. Zniszczeniu uległa między innymi kopuła katedry św. Jakuba, oraz liczne zabytki. W 1995 roku armia chorwacka odbiła Szybenik z rąk Serbów i odbudowała zniszczenia.

Spacer uliczkami starego miasta - atrakcje Szybeniku

Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wieczornego spaceru promenadą, wzdłuż murów miejskich. Znajduje się tutaj wiele restauracji i barów. Ceny jednak, jak można się było spodziewać są bardzo wysokie. Ominęliśmy zatem wszystkie restauracje i skierowaliśmy się w kierunku Pałacu Książęcego, który niegdyś był siedzibą władzy, a zarazem częścią systemu obronnego miasta. Stąd wyszliśmy na Trg Republike Hrvatske, na którym znajduje się najważniejszy zabytek Szybeniku – Katedra sv. Jakova (św. Jakuba) oraz Pałac Rektorów.

atrakcje Szybenik
Pałac Książęcy

Katedra św. Jakuba

Katedrę św. Jakuba zapewne znasz, nawet nieświadomie. Bowiem sceneria Szybeniku, a przede wszystkim sama Katedra zostały wykorzystane w serialu Gra o Tron (świątynia była siedzibą Żelaznego Banku Braavos).Jest to zatem jedna z najchętniej fotografowanych atrakcji Szybeniku.

Po uzyskaniu praw miejskich zaistniała potrzeba wybudowania diecezji. Pierwszy niewielki kościół św. Jakuba z XIII wieku został zniszczony podczas najazdu Wenecjan w 1378 roku. W jego miejsce na przełomie XV i XVI wieku wybudowana została dzisiejsza Katedra św. Jakuba. Reprezentuje ona dwa style: gotycki i renesansowy, który jest dziełem późniejszych zmian dokonanych przez architekta Niccolo di Giobanni Fiorentino. Ciekawy jest fakt, że do jej budowy użyto jedynie marmuru i kamienia (z wyspy Brač i Krk), nie używając zaprawy do łączenia. Po zniszczeniu kopuły w wojnie o niepodległość Chorwacji próbowano ten skomplikowany system łączenia płyt bez spoiwa odtworzyć, jednak na marne. Kopuła to jedyny fragment całej świątyni, gdzie użyto cementu. Interesujące są również głowy 71 mieszczan, które znajdują się na ścianach wschodniej i północnej.

katedra św. jakuba szybenik
atrakcje Szybenik
atrakcje Szybenik

Portal główny przedstawia figury 12 apostołów i Chrystusa. Jednak najbardziej ozdobny jest portal boczny – północny, zwany Lwią Bramą. Przed wejściem znajdują się rzeźby dwóch lwów (symbol Wenecji), nad którymi wznoszą się kolumny z wizerunkami Adama i Ewy. Powyżej umieszczono figury św. Jakuba (patrona miasta) i sw. Piotra. Nad bramą znajdują się jeszcze herby dwóch biskupów i prokuratora ówczesnego kościoła św. Zbawiciela w Szybeniku. We wnętrzu Katedry zbudowano cztery kolumny na których opiera się kopuła. Znajdziesz również wiele sarkofagów biskupów i słynny Ołtarz Świętego Krzyża (barokowy) i Ołtarz Trzech Króli (renesansowy).

Wejście do Katedry św. Jakuba jest płatne 20 kun.

atrakcje Szybenik
Lwia Brama
lwia brama szybenik
atrakcje Szybenik
atrakcje Szybenik
szybenik nocą

Nocny spacer

Pomnik Juraja i Pałac Rektorów

Na wprost portalu głównego Katedry św. Jakuba postawiono pomnik Juraja, który był głównym budowniczym świątyni.

Nasz wzrok zatrzymał się na chwilę również na Pałacu Rektorów, a szczególnie na kolumnach i płaskorzeźbach lwów,  które znajdują się na pierwszym piętrze.

Na Trg Republike Hrvatske wracaliśmy wielokrotnie i o różnych porach dnia, a za każdym razem wybieraliśmy inną drogę. Wieczorem udaliśmy się schodami przy pałacu, a za dnia błądziliśmy małymi uliczkami przy pomniku Juraja.

atrakcje Szybenik
Pomnik Juraja
atrakcje Szybenik
Pałac Rektorów
atrakcje Szybenik
Trg Republike Hrvatske

Zabytki sakralne

Pierwszego dnia zdecydowaliśmy udać się w kierunku północnym, obok XV wiecznego kościoła sv. Barbare (św. Barbary), w którym mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej.

Inne świątynie:

  • Kościół sv. Ivana (św. Jana) z 1485 roku, znajduje się na Trg Ivana Pavla II. Swiątynia w stylu gotycko-renesansowym pod wezwaniem Świętej Trójcy.
  • Kościół sv. Krševana (św. Chryzogona) z XII wieku, uważany za najstarszą świątynię w Szybeniku, znajduje się niedaleko Trg Ivana Pavla II. Obecnie mieści się w nim Galeria Sztuki św. Chryzogona
  • Kościół sv. Nikole (św. Mikołaja) przy Trg Plavla Šubića
  • Kościół sv. Lovre (św. Wawrzyńca) z przyklasztornym ogrodem, pochodzi z XVII wieku.
  • Klasztor Franciszkanów z XIV wieku z ogrodami, umieszczony w północnej części miasta, tuż przy promenadzie.
atrakcje Szybenik
Kościół św. Barbary
atrakcje Szybenik
Kościół św. Jana
atrakcje Szybenik
Kościół św. Mikołaja
atrakcje Szybenik
Kościół św. Chryzogona
atrakcje Szybenik
Klasztor Franciszkanów
atrakcje Szybenik
Klasztor Franciszkanów

Zwiedzanie starego miasta zakończyliśmy pysznymi lodami od Ka Grom na Trg Kralja Drzislava.

Uliczki Szybeniku

atrakcje Szybenik
atrakcje Szybenik
atrakcje Szybenik
atrakcje Szybenik
atrakcje Szybenik
atrakcje Szybenik

Twierdze - najciekawsza atrakcja Szybenika

Można odnieść wrażenie, że Szybenik to miasto twierdz. Znajduje się ich aż cztery – twierdza św. Michała (Tvrđava sv. Mihovila). Za czasów panowania Republiki Weneckiej wzmocniono system fortyfikacji dobudowując twierdzę św. Barona (Tvrđava Barone), św. Jana (Tvrđava sv. Ivana) i zlokalizowaną na wyspie twierdzę św. Mikołaja (Tvrđava sv. Nikole).

Twierdza św. Michała

Twierdza św. Michała góruje nad starówką. Jej strategiczne położenie miało chronić miasto przed atakami od północy. Nazwana została nadana od najstarszego w Szybeniku kościoła św. Michała, na fundamentach którego wybudowano twierdzę. W 1663 roku na skutek uderzenia pioruna doszło do wybuchu prochu, który zniszczył część fortu. Podczas prac remontowych przy twierdzy ustawiono figurę św. Anny, która chroni przed piorunami. Od jej imienia fort czasem nazywany jest Twierdzą św. Anny.

Na Twierdzę św. Michała przyciąga przede wszystkim widok na panoramę starówki.

twierdza szybenik

Cennik

Dorośli

  • 60kun (marzec-październik)
  • 30Kun (listopad-luty)

Bilet łączony Twierdza św. Michała + Twierdza Barona

  • 70kun (marzec-październik)
  • 35kun (listopad-luty)

Uwaga! Zachowaj bilet – upoważnia do wejścia na Twierdzę św. Mikołaja z 10% zniżką.

Godziny otwarcia: codziennie 9-20

Twierdza św. Mikołaja

Wybudowana już za czasów Weneckich w XVI wieku. Jej głównym zadaniem była obrona przed najazdem Tureckim. Jako jedyna z twierdz w Szybeniku znajduje się na morzu, na niewielkiej wyspie, na której wcześniej znajdował się benedyktyński klasztor św. Mikołaja. Od niego właśnie wzięła swoją nazwę. Twierdzę zaprojektował i wybudował w XVI wieku Giangirolamo Sanmicheli. Na wsypę można dostać się jedynie łodzią.

Bilety kupisz przy promenadzie lub online (kliknij

Cennik

Dorośli

  • 95kun (Maj, czerwiec, wrzesień, październik)
  • 130 kun (lipiec, sierpień)

W cenie biletów jest wejście na twierdzę, transport łodzią i przewodnik multimedialny.

Twierdza św. Jana i Twierdza Barona

Obie twierdze zostały wzniesione w XVII wieku na wzgórzu w północnej części miasta, miały chronić przed najazdem Turków. Senat Wenecki odrzucał prośby mieszańców o budowę twierdz, jednak nigdy faktycznie nie zabronił ich budowy. Obywatele chcąc chronić się przed wrogim najazdem w zaledwie 58 dni wybudowali dwie twierdze. Pierwsze tureckie oblężenie w 1646 roku odparto w ciągu 7 dni. W kolejnym roku Osmanie ponowili atak w sile 25 000 żołnierzy i ciężkiej artylerii. Ponieśli miażdżącą porażkę i zmuszeni byli wycofać się z Szybeniku.

Obecnie tylko Twierdzę Barona można zwiedzać. Najkorzystniej wychodzi wykupienie biletu łączonego z Twierdzą św. Michała.

twierdza sw. jana szybenik

Cennik

Dorośli

  • 40kun (marzec-październik)

  • 20Kun (listopad-luty)

Bilet łączony Twierdza św. Michała + Twierdza Barona

  • 70kun (marzec-październik)
  • 35kun (listopad-luty)

Uwaga! Zachowaj bilet – upoważnia do wejścia na Twierdzę św. Mikołaja z 10% zniżką.

Godziny otwarcia: codziennie 9-20

Plaża Banj

Ostatniego dnia pobytu wybraliśmy się na plażę Banj, która znajduje 1.5 km od starego miasta. Na plażę możesz spokojnie dojechać samochodem, gdyż obok znajduje się spory parking. My wybraliśmy się pieszo. Google maps poprowadziło nas bardzo okrężną drogą przez środek miasta. Polecam Tobie wybrać się wzdłuż wybrzeża, jest nie tylko szybciej, ale i przyjemniej, gdy wieje wiatr od strony morza. Plaża jest pięknie położona, z widokiem na zabudowę Szybeniku, dlatego też przyciągnęła od razu moją uwagę. Tuż przy piaszczystej plaży znajdują się restauracja i bezpłatne prysznice, a także boisko do gry. Próżno jednak szukać schronienia przed słońcem, także lepiej zaopatrzyć się w parasole.

atrakcje Szybenik

Gdzie zjeść w Szybeniku?

Nocleg i restauracje

Nocleg zarezerwowałam tuż przy starym mieście, ale w bardzo spokojnej okolicy. Apartement Casa Antea znalazłam na Airbnb (kliknij). Za 3 noce zapłaciłam ok 700 zł. Mieliśmy nie tylko bardzo blisko na starówkę, ale także promenadę. Zaledwie 1 min od apartamantu trafiliśmy na restaurację Forum (pizzeria) oraz kawiarnię (Calimero). Obie Tobie polecam, ceny są zdecydowanie niższe niż w samym centrum. Z polecenia właściciela wybraliśmy się także do restauracji Pluto’s Bar (burgerownia). Tak jakoś wyszło, że w tych pierwszych dniach postawiliśmy na nieco inne specjały niż owoce morze, które znajdziesz oczywiście przy promenadzie. Więcej o restauracjach poczytasz tutaj.

atrakcje Szybenik
Mapa miasta inyour pocket
Zajrzyj również do moich innych artykułów o Chorwacji.
Podobają się Tobie moje treści?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możesz również polubić

Dodaj komentarz