Arboretum w Trsteno, pomysł na zwiedzanie okolic Dubrownika
Szum rozbijającej się o skalny brzeg turkusowej wody, w tle kilka wysepek, drzewka cytrusowe osłaniające przed upalnym słońcem. Zapewne znasz lub chcesz poznać ten chorwacki krajobraz. Ale Chorwacja to także bajeczne wodospady, śrendniowieczne miasteczka i znane na całym świecie ogrody w Trsteno. Dlaczego znane? Dokładnie w tym miejscu kilka lat temu nakręcono kilka scen, które później mogliśmy oglądać w serialu Gra o Tron (ogrody Królewskiej Przystani). Zapraszam Ciebie na wycieczkę po Arboretum w Trsteno.
Sceny z filmu Gra o Tron. Widok na pawilon i willę letnią
Arboretum w Trsteno
Krótka historia
Arboretum w Trsteno jest najstarszym w Chorwacji ogrodem dendrologicznym, położonym zaledwie 20 km od Dubrownika. Jego początki sięgaja XV/XVI wieku, kiedy to rodzina Gučetić-Gozze chcąc uciec przed zgiełkiem Dubrownika wybudowała w 1494 roku letnią willę, otoczoną ogrodem. Rezydencja bardzo szybko stała się centrum kulturalnego i humanistycznego życia Dubrownika. W cieniu ogrodów odpoczywały i inspirowały się takie osobistości jak Nikola Vitow Gučetić (filozof i humanista), czy Cvijeta Zuzorić (poetka, w swoich czasach uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet). W czasie wielkiego trzęsienia ziemi w 1667 roku renesansowa willa została całkowicie zniszczona, a w jej miejsce powstała dzisiejsza rezydencja, od której odchodzi główna aleja z pergolą z winorośli.
Arboretum w Trsteno - zwiedzanie
Trudno orzec, która część ogrodów wywarła na mniej największe wrażenia. Z pewnością widok, roztaczający się z letniej rezydencji wzbudził mój zachwyt. Wszystko jest ze sobą spójne i nacechowane symboliką. Jeśli staniesz pośrodku pawilonu ujrzysz otwarte morze, które symbolizuje otwartość na świat. We wschodnim skrzydle, przy pawilonie odnajdziesz gaj oliwny z olejarnią, w której zaprezentowane są stare tłoki do oliwek.
Fontanna Neptuna
Tuż za rezydencja znajduje się kaplica św. Hieronima. Jednak to co najciekawsze, czyli Fontanna Neptuna (boga mórz) mieści się kawałek dalej. Pierwotnie renesansowa, w 1736 roku została przebudowana w stylu barokowym. Od fontanny odchodzi długi akwedukt, który już na przełomie XV i XVI wieku nawadniał roślinność.
Flora i fauna
Roślinność w Arboretum w Trsteno jest niezwykle różnorodna. W XV wieku sprowadzana była z całego świata na statkach kupieckich do portu w Dubrowniku, a następnie transportowana do Trsteno. Około 465 gatunów znajduje się w samej renesansowej części parku. Tworzą je głównie rośliny śródziemnomorskie i europejskie (31%), azjatyckie (22%), gatunki amerykańskie (17%). W Ogrodzie dominują lokalne rośliny, takie rośliny jak cytryna, pomarańcza, róża, winorośl, jaśmin, lawenda, granat. Od XIX wieku zaczęły pojawiać się gatunki z odległych stron świata: daktylowiec kanadyjski, palma kalifornijska, karłatka niska i wysoka, awokado indyjskie, czarny bambus, chińska róża, dąb korkowy, persymona, cynamonowiec kamforowy i wiele innych. Obecnie w ogrodzie znajduje się 510 gatunków, uszeregowanych 84 rodzaje. Najstarsze drzewa rosną w tylnej części ogrodów i liczą ok. 150 lat.
Arboretum w Trsteno teraz...
Arboretum w Trsteno w 1948 roku zostało przejęte przez Chorwacką Akadamię Nauki i Sztuki. Od tego czasu dwukrotnie ucierpiało, podczas wojen w 1991 roku oraz w trakcie wielkiego pożaru w 2000 roku. Dziś nie ma jednak najmniejszych śladów po pożarze.
Arboretum w Trsteno ropościera się na powierzchni 28 hektarów. Panuje tu klimat śródziemnomorski z typową łagodną i wilgotna zimą oraz ciepłym i suchym latem. Arboretum jest pod całkowitą ochroną, zabrania się zatem zrywania roślin i owoców.
Arboretum w Trsteno - informacje praktyczne
Godziny otwarcia
7.00-19.00 (od maja do października)
8.00-16.00 (od listopada do kwietnia)
Bilety
Dorośli 50 kun
Studenci i dzieci do 14 roku życia 30 kun
Zajrzyj również do moich innych artykułów o CHORWACJI.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.