Arboretum w Trsteno, pomysł na zwiedzanie okolic Dubrownika

arboretum w trsteno

Szum rozbijającej się o skalny brzeg turkusowej wody, w tle kilka wysepek, drzewka cytrusowe osłaniające przed upalnym słońcem. Zapewne znasz lub chcesz poznać ten chorwacki krajobraz. Ale Chorwacja to także bajeczne wodospady, śrendniowieczne miasteczka i znane na całym świecie ogrody w Trsteno. Dlaczego znane? Dokładnie w tym miejscu kilka lat temu nakręcono kilka scen, które później mogliśmy oglądać w serialu Gra o Tron (ogrody Królewskiej Przystani). Zapraszam Ciebie na wycieczkę po Arboretum w Trsteno.

gra o tron
gra o tron

Sceny z filmu Gra o Tron. Widok na pawilon i willę letnią

Arboretum w Trsteno

Krótka historia

Arboretum w Trsteno jest najstarszym w Chorwacji ogrodem dendrologicznym, położonym zaledwie 20 km od Dubrownika. Jego początki sięgaja XV/XVI wieku, kiedy to rodzina Gučetić-Gozze chcąc uciec przed zgiełkiem Dubrownika wybudowała w 1494 roku letnią willę, otoczoną ogrodem. Rezydencja bardzo szybko stała się centrum kulturalnego i humanistycznego życia Dubrownika. W cieniu ogrodów odpoczywały i inspirowały się takie osobistości jak Nikola Vitow Gučetić (filozof i humanista), czy Cvijeta Zuzorić (poetka, w swoich czasach uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet). W czasie wielkiego trzęsienia ziemi w 1667 roku renesansowa willa została całkowicie zniszczona, a w jej miejsce powstała dzisiejsza rezydencja, od której odchodzi główna aleja z pergolą z winorośli. 

okolice dubrownika
arboretum w Trsteno
Letnia rezydencja
arboretum w Trsteno
arboretum w Trsteno

Arboretum w Trsteno - zwiedzanie

Trudno orzec, która część ogrodów wywarła na mniej największe wrażenia. Z pewnością widok, roztaczający się z letniej rezydencji wzbudził mój zachwyt. Wszystko jest ze sobą spójne i nacechowane symboliką. Jeśli staniesz pośrodku pawilonu ujrzysz otwarte morze, które symbolizuje otwartość na świat. We wschodnim skrzydle, przy pawilonie odnajdziesz gaj oliwny z olejarnią, w której zaprezentowane są stare tłoki do oliwek.

arboretum w Trsteno
Pawilon
arboretum w Trsteno
Gaj oliwny

Fontanna Neptuna

Tuż za rezydencja znajduje się kaplica św. Hieronima. Jednak to co najciekawsze, czyli Fontanna Neptuna (boga mórz) mieści się kawałek dalej. Pierwotnie renesansowa, w 1736 roku została przebudowana w stylu barokowym. Od fontanny odchodzi długi akwedukt, który już na przełomie XV i XVI wieku nawadniał roślinność.

kościół sw. hieronima
Kaplica św. Hieronima
arboretum w Trsteno
Fontanna Neptuna
arboretum w Trsteno
arboretum w Trsteno
arboretum w Trsteno

Flora i fauna

Roślinność w Arboretum w Trsteno jest niezwykle różnorodna. W XV wieku sprowadzana była z całego świata na statkach kupieckich do portu w Dubrowniku, a następnie transportowana do Trsteno. Około 465 gatunów znajduje się w samej renesansowej części parku. Tworzą je głównie rośliny śródziemnomorskie i europejskie (31%), azjatyckie (22%), gatunki amerykańskie (17%). W Ogrodzie dominują lokalne rośliny, takie rośliny jak cytryna, pomarańcza, róża, winorośl, jaśmin, lawenda, granat. Od XIX wieku zaczęły pojawiać się gatunki z odległych stron świata: daktylowiec kanadyjski, palma kalifornijska, karłatka niska i wysoka, awokado indyjskie, czarny bambus, chińska róża, dąb korkowy, persymona, cynamonowiec kamforowy i wiele innych. Obecnie w ogrodzie znajduje się 510 gatunków, uszeregowanych 84 rodzaje. Najstarsze drzewa rosną w tylnej części ogrodów i liczą ok. 150 lat.

arboretum w Trsteno
arboretum
okolice dubrownika
arboretum w Trsteno

Arboretum w Trsteno teraz...

Arboretum w Trsteno w 1948 roku zostało przejęte przez Chorwacką Akadamię Nauki i Sztuki. Od tego czasu dwukrotnie ucierpiało, podczas wojen w 1991 roku oraz w trakcie wielkiego pożaru w 2000 roku. Dziś nie ma jednak najmniejszych śladów po pożarze.

Arboretum w Trsteno ropościera się na powierzchni 28 hektarów. Panuje tu klimat śródziemnomorski z typową łagodną i wilgotna zimą oraz ciepłym i suchym latem. Arboretum jest pod całkowitą ochroną, zabrania się zatem zrywania roślin i owoców.

Arboretum w Trsteno - informacje praktyczne

Godziny otwarcia

7.00-19.00 (od maja do października)

8.00-16.00 (od listopada do kwietnia)

Bilety

Dorośli 50 kun

Studenci i dzieci do 14 roku życia 30 kun

arboretum w Trsteno
Zajrzyj również do moich innych artykułów o CHORWACJI.
Podobają się Tobie moje treści?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możesz również polubić

Dodaj komentarz