Rejs po Jeziorze Szkoderskim

jezioro szkoderskie

Zaledwie 7 km od Morza Adriatyckiego powstało największe na Półwyspie Bałkańskim jezioro, zwane Szkoderskim, a przez miejscowych Skadersko blato (bagno Szkoderskie). To jedno z najbardziej malowniczych cudów natury, znajdujących się na terenie Czarnogóry. Bardzo chciałam zobaczyć Jezioro Szkoderskie. Niestety brak samochodu niemal mnie pokonał. Nie mogłam znaleźć żadnego transportu miejskiego, który zawiózłby nas do portu. Aż tu nalgle zaczępiła nas w Petrovac sympatyczna Pani oferując wycieczki zoragnizowane w naprawdę dobrej cenie. Zgodziliśmy się odrazu i tak oto następnego dnia wyruszyliśmy.

Jezioro Szkoderskie - informacje

Nad Jeziorem Szkoderskim znajdziesz aż 280 gatunków ptaków, co stanowi połowę wszystkich gatunków zamieszkujących Europę. W tym rzadko występujące pelikany kędzierzawe (ubolewam, ale nam nie udało się ich dojrzeć). Pod koniec XVIII wieku ornitolodzy zaobserwowali na Jeziorze Szkoderskim stado liczace ponad 200 pelikanów. Obecnie ich liczba wciąż maleje.

Bujna roślinność i śródziemnomorki klimat jest idelanym miejscem dla ptaków, które migrują (nawet z Syberii!) w te rejony zimą. Jezioro Szkoderskie dzieli granica pomiędzy Czarnogórą (2/3 powierzchni) a Albanią (1/3 powierzchni jeziora). Głębokość jeziora sięga od 10 do nawet 44 metrów, a powierzchnia wynosi od 350 do 550 km2. W 9% pokrywa je roślinność. Jezioro w zależności od pory roku zajmuje powierzchnię od 370km2 do nawet 540km2. W czasie wiosny zalewa okoliczne pola, co sprawia, że niektórzy mieszkańcy próbują sadzic ryż.

jezioro szkoderskie
rejs czarnogóra

Jezioro Szkoderskie, jak dojechać?

Nad Jezioro Szkoderskie można dojechać na dwa sposoby:

  1. Z wybrzeża prowadzi malownicza droga M2, w kierunku Podgoricy lub E80 ze stolicy Czarnogóry. Przejeżdżając przez most zobaczysz ruiny Fortu Lesendro. Tuż za mostem znajduje się port, w którym można wypożyczyć łódki na godzinny rejs po jeziorze.
  1. Wycieczka zorganizowana. My podróżowaliśmy po Czarnogórze komunikacja miejską, dlatego podjęliśmy decyzję, że skorzystamy z usług agencji turystycznej Ravel Agency (w miejscowości Petrovac, koszt 24 euro od osoby). Jako, że był to nasz przedostatni dzień pobytu w Czarnogórze trafiliśmy na rosyjską wycieczkę. Mieliśmy fantastycznego przewodnika, który specjalnie dla nas tłumaczył dodatkowo na język angielski. W cenie biletu był przejazd, bilety wstępu na teren Narodowego Parku, bilety wstępu do muzeum i całodniowy rejs łodzią.
Wskazówka

Współrzędne dojazdu: 42.2708045009075, 19.145194502648714

Rejs po Jeziorze Szkoderskim

Jezioro Szkoderskie z trzech stron otoczone jest pasmami górskimi. Z poziomu wód dostrzec można góry Lovcen oraz liczne cerkwie i monastyry, które rozmieszczone są na całym terenie parku narodowego. Na samotnym wzgórzu wznoszą się ruiny zamku Žabljak Crnojevića, który należał do rodu Crnojevićiów.  W XV wieku, w czasach najazdu Turków, właściciel zamku Ivan wiedząc, że nie zdoła obronić zamku postanowił go spalić. 

Po 2 godzinach rejsu zatrzymaliśmy się przy restauracji Gavrilovac, w której za 10 euro można zjeść świeżą rybę i zwiedzić tutejszy kościół św. Jiri, położony na niewielkim wzniesieniu. Nie zapomnij zabrać stroju kąpielowego, ponieważ przy brzegach jeziora są liczne plaże i wiele osób korzystało z czasu wolnego, wykorzystując go na kąpiel.

Winnica

W porcie znajduje się restauracja, muzeum historii jeziora i sklep z winami z czarnogórskiej winnicy Plantaże. Winnica znajduje się niedaleko jeziora przy drodze E762. Można umówić się na zwiedzanie i degustację (https://www.plantaze.com/en/visit-us/).

Cennik

  • Bilet wstępu 4 euro za osobę
  • Zwiedzanie z przewodnikiem 40 euro za osobę/ 1 h
  • Wynajem łodzi ze sternikiem 40 euro/ 1h
  • Rejs statkiem 5 euro za osobę/ 1h
  • Opłata za wędkowanie 5 euro
  • Wynajem kajaków 3 euro/ 1h za kajak jednoosobowy lub 5 euro za dwuosobowy

aktualizacja 2021 rok

jezioro szkoderskie
rejs po jeziorze szkoderskim
jezioro szkoderskie
Zajrzyj również do moich innych artykułów o CZARNOGÓRZE.
Podobają się Tobie moje treści?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możesz również polubić

Dodaj komentarz