Wybrzeże Czarnogóry – Budva i Petrovac na Moru

wybrzeże czarnogóry

Nadszedł ten moment, w którym musieliśmy opuścić Kotor, aby udać się w dalszą podróż po wybrzeżu Czarnogóry. W planach miałam tydzień w Zatoce Kotorskiej, a następnie tydzień na wybrzeżu.

Wahałam się z noclegiem między Budvą a Petrovac. Ostatecznie padło na to drugie, ze względu na mniejszą aglomerację. Jak już zdążyłeś/aś zauważyć nie przepadam za tłocznymi miejscami (to jeden z powodów dla których podróżuję poza sezonem). Apartament, który wybrałam – Apartments RBB położony był na wzniesieniu, 25 minut od centrum miasta i 10 min od największej plaży Buljarica. 

Z okien naszego apartamentu rozpościerał się wspaniały widok na góry. Dla osób, które spędzają czas na wspinaczce jest to doskonałe miejsce na nocleg. Bardzo ciche, choć położone w pobliżu głównej drogi. Jednak miało jeden duży minus i przyznam się, że wcześniej tego nie sprawdziłam! Aby dostać się do miasta i na plażę należało przejść przez ruchliwą ulicę, która jest prawie nieoświetlona w nocy. Wierzcie mi, że były momenty, kiedy bałam się wracać do apartamentu, szczególnie gdy przejeżdżał obok mnie autobus…

Wskazówka

Sprawdzajcie dokładnie na mapach Google, co znajduje się w pobliżu wybranego apartamentu.

Za nasz apartament zapłaciłam niecałe 500 zł za 4 doby dla 2 osób, przez aplikację Booking (robiąc rezerwację przez aplikację na telefonie macie zazwyczaj zniżki). Chcociaż niekiedy ten sam apartament wychodzi taniej na Airbnb, dlatego zawsze sprawdzam te dwa miejsca.

Link do apartamentu – kliknij

Jak dojechać na wybrzeże Czarnogóry

Kotor-Petrovac

Z Kotoru do Petrovac miałam wykupiony na stronie Busticket4 bilet autobusowy w cenie 4,50 euro od osoby. Bus wyjeżdzał z dworca głównego w Kotorze.

Współrzędne dworca Kotor: 42.42015895280624, 18.769855738637638 

Podgorica-Petrovac, Podgorica-Budva

Do Pertovac lub Budvy dostaniecie się także ze stolicy – Podgoricy. My akurat musieliśmy wrócić z Petrovac do stolicy na lot powrotny do Polski. Ponownie skorzystałam ze strony Busticket4.me i kupiłam bilety za 6,50 euro od osoby.

Współrzędne dworca głównego Petrovac na Moru: 42.2078190408385, 18.944383084808475

Petrovac-Budva, Petrovac-Sveti Stefan

Z Petrovac do Budvy i Sveti Stefan kursują już podmiejskie autobusy, co godzinę. Przystanek znajdziecie niedaleko supermarketu Voli, współrzędne: 42.2077080634562, 18.940987052603443

Koszt przejazdu to ok 2 euro od osoby. Autobus zatrzymuje się w Budvie tuż przy starym mieście, niedaleko marketu Voli, współrzędne: 42.280096329085495, 18.835651502055512

Współrzędne dworca głównego w Budvie: 42.30882455052658, 18.838093927093556

Petrovac na Moru

Plaże na wybrzeżu Czarnogóry - Petrovac na Moru

Plaża Buljarica

W okolicy Petrovac znajdziesz trzy plaże. Najdłuższa i najbardziej piaszczysta jest plaża Buljarica. Trafiliśmy do Petrovac 2 dni po koncercie i plaża była bardzo zanieczyszczona, co zniechęciło mnie do spędzania na niej czasu. I mimo, że mieliśmy do niej najbliżej z apartamentu, to chodziliśmy na plażę miejską w centrum Petrovac, która wydawała się nieco bardziej kameralna. 

Plaża Lucica

Zaraz za wzniesieniem znajduje się kolejna plaża Lucica. Aby się na nią dostać z Buljarica polecam 30 minutowy spacer wyremontowaną ścieżką, która wiedzie przez wzniesienie. Przy wysokich temparaturach należy mieć przy sobie wodę, ponieważ trochę się zmęczysz. Na spokojnie przejedziesz też wózkiem i rowerem.

Widok na plażę ze wzniesienia

Plaża Lucica otoczona jest z dwóch stron skalnymi wzniesieniami, co czyni plażę niezwykle urokliwą dla turystów. Poza sezonem była zatłoczona, czytałam, że w sezonie ludzie przychodza bardzo wcześnie, aby zająć miejsce. Niedaleko plaży znajdziecie kilka restauracji i toalety.

Plaża w centrum Petrovac

Trzecią plażę znajdziesz już w ścisłym centrum Petrovac, przy której powstała długa promenada. Plaża ta również należy do mocno zatłoczonych, choć mniej niż Lucica. To właśnie tutaj najczęściej przychodziłam. Zamawiałam kawe lub drinki w barze Panini i chodziłam kąpać się do morza. Na plaży skorzystasz z darmowych przebieralni i pryszniców. A jeśli poczujesz się głodny lub spragnieny to przy promenadzie jest bardzo dużo restauracji i barów. Na każdej plaży były dostępne leżaki i parasole, płatne ok 10 euro za dzień. Uroku dodaje widok na dwie malutkie wyspy – Svata Nedjelija i Katic.

Zamek Kastio

Idąc wzdłuż promenady w Petrovac dojdziesz do ruin zamku Kastio, który można zwiedzać bezpłatnie. Twierdza została wybudowana przez Wenecjan. Obecnie mieści się w niej restauracja i przystań portowa, na której wykupisz rejsy po morzu Adriatyckim. Ja zaś polecam Tobie pójść kawałek dalej do wspomnianej już restauracji, położonej nad samym brzegiem o nazwie Panini. Serwowali smaczne przekąski i dobre drinki tuż przy Petrovackiej plaży. 

Widok z zamku Kastio
Restauracja Panini
Wskazówka

W Petrovac znajdziesz duży supermarket Voli, niedaleko zamku Kastio. Jeśli pójdziecie kawałek dalej dojdziecie do cerkwi św. Eliasza (Sv. Ilija), koniecznie wejdzcie do środka. Kościół jest malutki, ale piękny. 

Cerkiew św. Eliasza

Tak naprawdę w Petrovac na Moru nie ma zbyt wiele atrakcji. Nam służyła jako baza wypadowa do zwiedzania okolicznych miast. My wybraliśmy się w kilka ciekawych miejsc, które polecam Tobie zwiedzić:

 1. Budva
 2. Sveti Stefan
 3. Jezioro Szkoderskie

Wyspa Sveti Stefan

Sveti Stefan to niewielka, skalista wyspa, połozona niedaleko Budvy na wybrzeżu Czarnogóry. Łaczy się z lądem za pomocą grobli komunikacyjnej. Sveti Stefan na równi z Kotorem stanowi wizytówkę Czarnogóry. Znajduje się na większości broszur turystycznych i pocztówkach. Jednak nie każdy wie, że Sveti Stefan należy obecnie do sieci hoteli Aman Resorts, która ceni sobie prywatność gości i nie udostępnia wyspy dla zwiedzających

Turyści podróżujący samochodem najczęściej zatrzymują na poboczu samochód, aby zrobić zdjęcie i ruszają dalej w drogę. Gorzej jeśli tak jak my podróżujesz autobusem, wówczas te możliwości są ograniczone. Przy Sveti Stefan wprawdzie znajduje się przystanek autobusowy, jednak musisz liczyć się z tym, że będziesz czekać godzinę na bus powrotny i to w pełnym słońcu. Ja osobiście zrezygnowałam z fotografowania wyspy i zadowoliłam się podziwianiem jej z okna autobusu.

Budva

Przed wyruszeniem na podbój Czarnogóry czytałam wiele o tym, co mają do zaoferowania poszczególne miasta na wybrzeżu Czarnogóry. Budva jawiła się zazwyczaj jako skomercjalizowane miasto, pełne apartamentowców. I musze taką opinie podtrzymać. Nie chodzi przecież o to, żebym mijała się z prawdą i zachwycała na blogu każdym miejscem. Choć wiem, że są osoby, które uwielbiają Budvę. No cóż, ja nie. Dlatego nie zdecydowałam się na noclegi w Budvie. Zaraz obok Kotoru i Herceg Novi, Budva jest najczęściej odwiedzanym miastem przez turystów.

Powstanie Budvy

Jak każde miasto turystyczne i tutaj nie brakuje legend na temat powstania Budvy. Według legendy, miasto zostało założone przez mitycznego herosa Kadmosa, który wraz z żoną został wygnany z Teb i znalazł schronienie w Budvie. Według ustaleń archeologów na terenie dzisiejszej Budvy istniała już zabudowa od IV w. p.n.e. Miasto znacznie rozwinęło się najpierw pod rządami Greców, a nastepnie Rzymian. Bardzo duże wpływy wywarła Republika Wenecka, która od 1422 roku była protektorem Budvy. To właśnie wtedy powstały mury miejskie, do ochrony przed Imperium Osmańskim. Wpływy weneckie były tak duże, że do XIX wieku większość mieszkańców posługiwała się językiem weneckim. Tereny dzisiejszej Czarnogóry przechodziły spod jednego protektoratu pod drugi. Od XVIII wieku Budva była częścią Monarchii Habsburgów, następnie częścią Królestwa Dalmacji, a od 1918 roku powstałego Państwa Słoweńców, Chorwatów i Serbów (od 1929 nazwę zmieniono na Królestwo Jugosławii).

W 1979 roku Budva mocno ucierpiała podczas trzęsienia ziemi, miasto odbudowywano przez 10 lat. Dziś już nie ma śladu po zniszczeniach.

Plaża miejska Ricardova Glava

Co zwiedzić w Budvie?

Oczywiście Stare Miasto. My wybraliśmy się na całodniową wycieczkę po Budvie. Jeśli chcesz dobrze poznać Stare Miasto to godzinka zwiedzania Tobie nie wystarczy.

Do Starego miasta prowadzą dwie bramy – Lądowa i Morska. Nasze zwiedzanie rozpoczeliśmy przechodząc przez bramę lądową. A pierwsze kroki skierowaliśmy odrazu w stronę cytadeli. Tuż obok znajduje się malutki kościółek pod wezwaniem Sv. Maria In Punta. Jest to najstarsza budowla w Budvie z 840 roku. Zbudowana została przez zakon benedyktynów. W środku znajduje się obraz Madonna de Punta w srebrnej ramie.

Kościół Sv. Maria In Punta
Cytadela

Cytadela wzniesiona została w XV wieku, a w XIX wieku rozbudowali ją Austriacy. Wejście na cytadele jest płatne 3,50 euro od osoby. W szczycie sezonu znajduje się tutaj czynna restauracja oraz wystawa makiet okrętów i galeria obrazów. Z murów cytadeli zobaczysz wspaniały widok nie tylko na starówkę, ale również na wyspę św. Mikołaja, na którą można popłynąć stateczkiem z miejskiego portu. Na wyspie znajduje się kamienista plaża Hawai. W jednym z pomieszczeń na terenie cytadeli natrafiliśmy jeszcze na okazałą bibliotekę.

W pobliżu placu Trg Starogradskih (przy cytadeli) znajdują się cerkwie św. Sawy, św. Trójcy i katedra św. Jana oraz kilka restauracji. 

widok na wyspę św. Mikołaja
Polecam w Budvie
 1. Twierdza Morgen z XIX wieku, która jest częścią murów obronnych
 2. Katedra św. Jana Chrzciciela, jest największą świątynią w Budvie
 3. Rzeźba Baletnica, znajduje się na drodze do twierdzy Morgen
 4. Cerkwie św. Sawy i św. Trójcy
Plaże przy starym mieście
 1. Plaża Ricardova Glava
 2. Plaża Pizana
 3. Plaża Mogren

Podsumowanie kosztów wyjazdu

Noclegi:

 • Zatoka Kotorska 6 nocy 1230 zł (615 zł za osobę)
 • Petrovac na Moru 5 nocy 500 zł (250 zł za osobę)

Loty:

 • w dwie strony ok 750 zł za 2 osoby

Transport publiczny:

 • Podgorica-Kotor 8 euro za osobę
 • Kotor-Herceg Novi 3 euro za osobę
 • Kotor-Petrovac na Moru 4,50 euro za osobę
 • Petrovac na Moru-Budva 2 euro za osobę
 • Petrovac na Moru-Podgorica 6,50 euro za osobę
Atrakcje:
 • Wycieczka nad Jezioro Szkoderskie 24 euro za osobę 
 • Rejs po Zatoce Kotorskiej 30 euro za osobę 
 • Twierdza św. Jana 8 euro za osobę
 • Twierdza Forte Mare lub Kani Kula 3 euro za osobę
 • Cytadela w Budvie 3,50 euro za osobę  

Łączny koszt wyjazdu: 1647 zł za osobę

Zajrzyj również do moich innych artykułów o CZARNOGÓRZE.
Podobają się Tobie moje treści?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możesz również polubić

Dodaj komentarz