Herceg Novi w jeden dzień. Atrakcje.

herceg novi

Herceg Novi, nazywane miastem kwiatów to kolejne miasto, które musiałam zobaczyć w trakcie pobytu nad Zatoką Kotorską. Nie byłabym sobą, gdybym nie sięgnęła do mapy i nie poszukała wartych uwagi miejsc w okolicy Kotoru. Miasto Herceg Novi nie będzie niczym odkrywczym. Wiele osób przede mną już pisało o nim. Jest to jedno z najbardziej turystycznych miast nad zatoką, ale mnie wydało się nudne i mniej ciekawe niż Kotor. Wszystko było nie takie, jak sobie wyobrażałam. A może moje oczekiwania były po prostu zbyt duże?

Absolutnie nie chodzi mi o zniechęcanie Ciebie do pobytu w Herceg Novi, wręcz zachęcam. Każdy powinien wyrobić swoją własną opinię. Nie jest to jednak miejsce, w którym chciałabym spędzić dłużej niż jeden dzień. Cieszyłam się wracając do Prcanj, bo tam czułam, że odpoczywam. Myślę, że podobne odczucia miałabym, gdybym nocowała w samym Kotorze. Jeśli zatem zależy Tobie na noclegu w miejscu pełnym ludzi i towarzystkim o każdej porze dnia to centrum Kotoru i Herceg Novi jest dla Ciebie.

Do Herceg Novi wybraliśmy się autobusem z dworca głównego Kotoru, w sezonie są codziennie kursy. Bilety można kupić na miejscu za ok. 3 euro. Jako, że miasto położone jest niedaleko Dubrownika, organizowane są z Chorwacji całodniowe wycieczki, które znajdziesz w każdej agencji turystycznej. Osobiście polecam kupić bilet na dworcu PKS lub przez stronę getbybus.com, z której sama korzystam przy każdej okazji. Jest to tańsza opcja niż wycieczki zorganizowane. Herceg Novi nie jest dużym miastem, jeśli zajrzysz do informacji turystycznnej otrzymasz darmową mapę, która w zupełności Tobie wystarczy.

Współrzędne informacji turystycznej: 42.45279115741943, 18.535320251086986

Burzliwa historia Herceg Novi

Nazwa Herceg Novi znaczy nowy zamek, mimo że nie znajdziesz tutaj żadnego zamku, a jedynie twierdze. Miasto powstało późno, bo dopiero w 1382 roku i posiada bardzo burzliwą historię. Jej strategiczne położenie sprawiło, że ten kto władał Herceg Novi kontrolował Bokę Kotorską. Herceg Novi znajdowało się pod wieloma wpływami, dlatego też przeplatają się w nim różne style architektoniczne: romańska, bizantyjska, barokowa. Przez przeszło dwa wieki (1482-1687 rok) znajdowało się w rękach Imperium Osmańskiego, z niewielką przerwą, gdy w latach 1538-1539 rządy przejęli Hiszpanie.

Po dominacji Turcji nadeszła pora na Republikę Wenecką, a następnie od 1797 roku Herceg Novi stało się częścią Monarchii Habsburgów. W trakcie wojen napoleońskich miasto znajdowało się pod egidą wojsk francuskich, rosyjskich, aż w końcu stało się częścią Królestwa Dalmacji w 1815 roku. To jednak nie koniec. Po I wojnie światowej Herceg Novi weszło w skład Królestwa Jugosławii. Zaś od 2003 roku znalazło się w granicach Serbii i Czarnogóry. Dopiero od 2006 roku należy wyłącznie do Czarnogóry, mimo że miasto w większości zamieszkałe jest przez Serbów i w trakcie referendum niepodległościowego mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko zerwaniu związku z Serbią.

kanli kula

Co zobaczyć w Herceg Novi?

Plac Nikole Durkovića

Tak jak pisałam wcześniej w Herceg Novi spędziliśmy kilka godzin i to mi w zupełności wystarczy. Wysiedliśmy na dworcu PKS, a nastepnie udaliśmy się długimi schodami w dół, które prowadzą aż do promenady. Po drodze natrafiliśmy na plac Nikole Durkovića. Otoczony jest piękną zabudową i restauracjami. W sezonie plac jest wypełniony turystami i tętni życiem. Podczas naszego pobytu, który przypadał na ostatni tydzień sierpnia, plac był niemal wyludniony. Dało się zauważyć kilku miejscowych, którzy popijali poranną kawę. Na placu Durkovića znajduje się wieża zegarowa, która została wzniesiona w 1667 roku z rozkazu sułtana Mahmounda.

To właśnie na tym placu zajrzeliśmy do małej księgarni, w której kupiłam kalendarz (co roku wybieram jedno miejsce za granicą, z którego przywożę kalendarz do kuchni, ot taka moja fanaberia). 

Plac Herceg Scjepana

Schody pod wieżą prowadzą na kolejny ważny plac Herceg Scjepana, zwany również Bellavista („piękny widok” a z placu rozpościera się oczywiście wspaniały  widok na zatokę), od którego swoją nazwę wzięło miasto. W jego centralnym miejscu mieści się wybudowany między 1833 a 1905 rokiem cerkiew św. Michała Archanioła. Cerkiew jest ciekawą mieszanką stylów architektonicznych: bizantyjskim, romańsko-gotyckim i muzułmańskim. Na placu umieszczona została również studnia, z której można napić się wody. Polecam Tobie odnaleźć jeszcze dwa kościoły:

  • św. Hieronima z 1856 roku na placu Mićo Pavlovića
  • św. Leopolda z 1688 roku tuż obok kościoła św. Hieronima
wieża zegarowa
Wieża zegarowa przed placem Durkovića
herceg novi
Jedna z uliczek przy placu Scjepana
zwiedzanie herceg novi

Twierdza Forte Mare

Nad miastem Herceg Novi wznoszą się  twierdze: Forte Mare, Kanli Kula i Spanjola. Wstęp na obie twierdze jest biletowany i wynosi 3 euro (czy tylko mnie się wydaje, że atrakcje w Czarnogórze są bardzo tanie?). My udaliśmy się na Forte Mare, która położona jest nad samym brzegiem, w pobliżu portu głównego. Przyjmuje się, że budowę rozpoczął bośniacki król Tvrtko I w XIV wieku, aby chronić miasto od strony morza (pomnik króla znajduje się w porcie). Do XVII wieku twierdza miała inną nazwę: Jaka Kula, co oznaczało potężna twierdza. Forte Mare było wielokrotnie przebudowywane i obecnym kształtem nie przypomina pierwotnej budowli. W XX wieku twierdza została oddana do użytku publicznego.

herceg novi
herceg novi
hereg novi
Port przy promenadzie

Twierdze: Kanli Kula i Spanjola

Do Kanli Kuli nie udało nam się dotrzeć. Ale warto mieć ją na uwadze, przy następnym zwiedzaniu. Forteca wybudowana została w 1539 roku przez Turków i miała osłaniać miasto od północy. Turcy wykorzystywali mury twierdzy do przetrzymywania w niej więźniów, stąd jej nazwa Kanli Kula, czyli krwawa wieża. W 1960 roku wybudowano amfiteatr pod gołym niebem, a następnie zaczęto organizować koncerty.

Ostatnia Twierdza Spanjola położona jest na wzgórzu Bajer (170m n.p.m.). Budowę zapoczątkowali Hiszpanie w XVI wieku. Po 10 miesiącach przeszła w ręce Turków, którzy ją zburzyli i wznieśli na jej ruinach nową, a ta przetrwała w dobrym stanie do naszych czasów. Z twierdzy zobaczysz wspaniałą panoramę Herceg Novi.

Promenada

Wzdłuż wybrzeża Herceg Novi ciągnie się kilku kilometrowa promenada, z restauracjami, souvenirami oraz plażami. Najpopularniejsze to Plaża Herceg Novi (przy porcie), Plaża Yachting i zaraz za tunelem Tople znajduje się Plaża Tople. Promenada ciągnie się aż do miejscowości Igalo. Spacer promenadą będzie dobrym pomysłem na zakończenie dnia. Przy promenadzie znaleźliśmy niedużą kwiarnię o nazwie Do-Do Café Herceg Novi, w której zatrzymaliśmy się na kawę i naleśniki. 

Współrzędne do kawiarni: 42.45102241683637, 18.533988897549378

herceg novi
promenada herceg novi
Tunel Tople

Monaster Savina

Jeśli masz chwilę czasu wybiesz się na 2 km spacer do Monasteru Savina, który położony jest na wschód od centrum miasta. W skład kompleksu Monsateru wchodzi Mała Cerkiew z XI wieku, Wielka Cerkiew z XVIII wieku, skarbiec, cmentarz oraz Cerkiew św. Sawy, która wybudowana została między XII a XIII wiekiem.

W pobliżu monasteru znajduje się winiarnia, którą można zwiedzić. Rezerwacja przez stronę: http://castelsavina.me/contact-us/

Herceg Novi parking

Parking w Herceg Novi podzielony jest na trzy strefy:

  • Czerwona, znajduje się w centrum miasta, maksymalny czas postoju to 2 godziny.
  • Niebieska, znajduje się na śródmieściu miasta Igalo i nie jest ograniczona czasowo.
  • Żółta, obejmuje ruchliwe ulice, nie jest ograniczona czasowo. W strefie żółtej można nabyć bilet całodniowy.

Opłaty za parkowanie można dokonać na kilka sposobów:

  • Biletomat
  • Aplikacja EasyPark
  • SMS

Od 1 października do 1 czerwca płatność SMSem.

Szczegóły na stronie Herceg Novi Parking

Ciekawostka o Herceg Novi

Co roku w Herceg Novi odbywa się pod koniec stycznia Święto Mimozy, które ma charakter ulicznego karnawału. Mimozą mieszkańcy nazywają akację srebrzystą, która kwitnie pod koniec stycznia. Święto jest zwiastunem kończącej się zimy.

Zajrzyj również do innych moich artykułów o CZARNOGÓRZE.
Podobają się Tobie moje treści?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możesz również polubić

Dodaj komentarz