Zwiedzanie Dubrownika – przewodnik po Dubrowniku i wyspie Lokrum

zwiedzanie dubrownika

Dubrownik, w polskich i zagranicznych przewodnikach opisywany jest jako perła Adriatyku. Czy rzeczywiście tak jest? To zależy. Dubrownik jest miejscem specyficznym, zawsze pełnym ludzi, w sezonie i poza nim, drogim z tandetnymi pamiątkami. W Dubrowniku byłam, jak do tej pory dwa razy i pomimo tłumów, uwielbiam to miasto, jego średniowieczne zaułki, wzgórze SRD, wyspy i port. Odradzam Tobie przyjazd tutaj jeśli Twoim głównym celem jest odpoczynek na plaży. W Dubrowniku czas spędza się głównie aktywnie i najlepiej zarezerwować sobie przynajmniej 3 dni.

Pisząc o Dubrowniku nie mogę pominąć roli, jaką odegrał w popularnym na całym świecie serialu Gra o Tron. Sceny kręcono niemal wszędzie i jeśli oglądaliście, na pewno wiele miejsc poznacie lub będziecie, tak jak ja szukać. Wskaże Wam zatem od jakiego miejsca zacząć zwiedzanie Dubrownika i którędy dalej podążać. Bez znaczenia, czy chcesz zmierzać śladami serialu, czy zwyczajnie zapoznać się z historią miasta. W Dubrowniku są takie miejsca i atrakcje, których zwyczajnie nie możesz pominąć. 

Brama Pile

Zwiedzanie Dubrownika zaczęliśmy, a jakże, od starówki, do której weszliśmy główną Bramą Pile. Znajduje się w zachodniej części miasta i składa się z dwóch części – bramy wewnętrznej, w stylu gotyckim (1460 rok) i bramy zewnętrznej w stylu renesansowym (1537 rok). Zatrzymaj się tu na chwilę i spójrz w górę na niewielką postać wkomponowaną w bramę. To św. Błażej, patron miasta.

zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
św. Błażej, patron miasta

Fontanna Onufrego

Po przekroczeniu bramy weszliśmy na dość zatłoczony plac z wielką Fonatnną Onufrego, która posiada 16 krajów z maszkaronami. Można nie tylko ochłodzić ciało i ulżyć pragnieniu, ale ku mojej radości fontanna posiada też jeszcze jedną funkcję – spełnia życzenia! (tak, uwielbiam takie bzdury). Należy zgodnie z ruchem wskazówek zegara obejść fontannę i napić się wody ze wszystkich 16 kranów. I voilà, teraz czekamy na spełnienie życzenia.

zwiedzanie Dubrownika
Fontanna Onufrego

Mury miejskie

Naprzeciwko fontanny zobaczysz wejście na mury miejskie. Jest to stosunkowo droga atrakcja (200kun), ale dla niektórych to obowiązkowy punkt zwiedzania Dubrownika. Mury, o długości 2 km biegną wokół starego miasta. Najwyższa baszta Minčeta znajduje się w północnej części murów. Fani Gry o Tron powinni koniecznie udać się w jej kierunku, na pewno przypomnisz sobie kard z Domu Nieumarłych. Obejście murów zajmuje ok. godziny do dwóch, w zależności od tempa. Na mury najlepiej wybrać się wcześnie rano, ponieważ nie ma osłony przed słońcem. To co najbardziej zachwyca to widok na czerwone dachy domków dubrownickiej starówki. 

Fort Lovrijenac

W cenie zwiedzania murów jest również wejście na Fort Lovrijenac, który znajduje się poza Starym Miastem. XII wieczny fort wznosi się na 37 metrowej skale, pomiędzy zatokami Uvala Kolorina i Uvala Pile. Prowadzi do niego kilka schodków, które bez problemu pokonasz w kilka minut. Nad wejściem do fortecy zwróć uwagę na łaciński napis: „Non Bene Pro Toto Libertas Venditur Auro” , czyli Wolności nie jest na sprzedaż (nawet) za całe złoto świata. Również tutaj umieszczona została figura św. Błażeja. Nazwa fortu pochodzi od św. Wawrzyńca. Jego zadaniem, jak zapewne wiesz, była ochrona morza i lądu po zachodniej stronie miasta.

Dubrownik posiada jeszcze jeden fort – Revelin (czas budowy XV/XVI wiek), który znajduje się po wschodniej stronie i bronił dostępu do portu.  Według legendy Fort Lovrijenac zbudowano w XI wieku w niecałe 3 miesiące, po tym jak władze Dubrownika dowiedziały się, że Republika Wenecka planuje budowę własnego fortu w tej okolicy. Nie ma na to jednak dowodów, a pierwsze wzmianki o forcie pochodzą dopiero z XII wieku. Wnętrze fortu również wykorzystano w serialu Gra o Tron, jako sale Czerwonej Twierdzy, zaś na zewnątrz kręcono ujęcia Zatoki Blackwater. Mury miejskie wykorzystano na scenerię Królewskiej Przystani.

Cennik
  • Dorośli 200 kun
  • Dzieci 50 kun (poniżej 18 )
  • Studenci(tylko europejska karta i chorwacka, ISIC) 50 kun
  • Bilet upoważnia do darmowego wejścia na Fort Lovrijenac
  • Z Dubrovnic Card wstęp bezpłatny

Wejście do samego Fortu Lovrijenac 50 kun

Godziny otwarcia

  • 8.00 – 18.30 h (kwiecień – maj)
  • 8.00 – 19.30 h (czerwiec – lipiec)
  • 8.00 – 19.00 h (sierpień)
  • 8.00 – 18.30 h (1-14 września)
  • 8.00 – 18.00 h (14-30 września)​
  • 8.00 – 17.30 h (październik)
  • 09.00 – 15.00 h (listopad-marzec)
zwiedzanie Dubrownika
Fort Lovrijenac
fort w dubrowniku
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
św. Błażej
zwiedzanie Dubrownika
Fort Lovrijenac
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
W tle wyspa Lokrum
mury mieskie w dubrowniku
Widok z Fortu Lovrijenac na mury miejskie
stare miasto dubrownik
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
Baszta Bokar, część murów miejskich
zwiedzanie Dubrownika
Mury miejskie

Klasztor Franciszkanów

Wróćmy jednak na starówkę, aby dalej zwiedzać Dubrownik. Tuż obok wejścia na mury miejskie ujrzysz ciekawy kompleks budynków – Klasztor Franciszkanów. Na klasztor składa się kościół, biblioteka i jedna z najstarszych na świecie aptek z 1317 roku (nadal działa). Budowę Klasztoru datuje się na ten sam rok – 1317. Biblioteka zawiera ponad 20 000 ksiąg, w tym 1400 starych rękopisów.

Cennik
  • Dorośli 30 kun
  • Dzieci 15 kun

Godziny otwarcia

  • Lato 9-16
  • Zima 9-14
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika

Stradun

Wybrukowana białym wapieniem główna ulica Stradun lub Placa w zależności od pory dnia i położenia słońca oślepia bielą lub mieni się na złoto. Rozciąga się na długości 300 metrów od bramy Pile do bramy Peskarija. I prowadzi na główny plac Placa. Wzdłuż rozciągają się liczne sklepiki  z pamiątkami i lodziarnia, w której zjesz porządną porcję lodów (sugeruję 1 porcję, są naprawdę ogrome). Niezłą ochłoda podczas intentywnego zwiedzania Dubrownika.

zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
plac luza dubrownik

Na Placa zobaczysz kolejne obiekty, które przykuwają wzrok, jest to Pałac Sponza, po prawej stronie świątynia św. Błażeja (ostrzegał on mieszkańców Dubrownika przed grożącymi niebezpieczeństwami), zaś na samym środku kolumna Rolanda, przy której rada miasta ogłaszała swoje postanowienia i wydawała wyroki oraz Mała Studnia Onofria. Teraz możesz udać się w dwóch kierunkach, ulicą Luza do Pałacu Rektorów lub przejść przez bramę Peskarija do Starego Portu, skąd możesz popłynąć w rejs na wyspę Lokrum. Stary Port zrobił na mnie największe wrażenie nocą, przy rozgwieżdżonym niebie, a skoro byłam poza sezonem był praktycznie pusty.

zwiedzanie Dubrownika
Kościół św. Błażeja na Placu Luza
zwiedzanie Dubrownika
dubrownik stare miasto
Na końcu ulicy Pałac Sponza
port w dubrowniku
Stary Port
zwiedzanie Dubrownika
Stary Port, w tle Fort Revelin

Pałac Rektorów

Pałac Rektorów to piękny gotycki budynek, który niegdyś był siedzibą najwyższej władzy. Odbywały się w nim posiedzenia Małej i Wielkiej Rady. Pałac posiadał pomieszczenia notarialne, arsenał oraz więzienie. Kilkakrotnie został zniszczony najpierw w 1667 roku podczas wielkiego pożaru, który nawiedził miasto. Pałac został odbudowany, a na dziedzińcu dodano barokowe schody. Kolejne zniszczenie miało miejsce w 1979 roku przez trzęsienie ziemi.

Na dziedzińcu pałacu również kręcono sceny z Gry o Tron (rezydencja Króla Przypraw). Latem odbywa się Letni Festiwal. W Pałacu znajduje się Muzeum Dubrownika ze zbiorami malarstwa od XV do XIX wieku, kolekcją broni, strojów oraz ikon. Zwiedzanie muzuem jest drogie, kosztuje 100 kun, najbardziej opłaca się wejście z Dubrovnik Card. Zanim odejdziesz zwróć jeszcze uwagę na kolumny zdobiące fasadę budynku i kamienne ławy.

Cennik
  • Dorośli 100 kun
  • Dzieci 50 kun

Godziny otwarcia

  • Wt-sob 9-16
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Na końcu ulicy wybudowana została na ruinach VII wiecznych świątyń, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w stylu barokowym. Ze świątynią związana jest legenda o Ryszardzie Lwie Serce, który jest jej fundatorem, w podzięce za pomoc, jakiej udzielono mu, gdy jego statek rozbił się na wyspie Lokrum. Katedra, podobnie jak Pałac Rektorów była wielokrotnie niszczona przez żywioły (w 1667 roku i 1979 roku), a następnie odbudowywana. Przyjrzyj się portalowi fasady, jego korynckim kolumnom, oraz figurom świętych – Błażeja (patrona miasta) i Józefa z Dzieciątkiem.

We wnętrzu, na ołtarzu głównym zawieszony jest obraz Tycjana – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Zaś w bocznej nawie odnajdziesz obraz Madonny z Dzieciątkiem z XIII wieku. W skarbcu katedry przechowywane są pozłacane ramię, czaszka i noga św. Błażeja oraz liczne kosztowności kościelne z XIII-XVIII wieku, wykonane głównie przez miejscowych złotników.

zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika

kościół św. Ignacego i schody do Wielkiego Septu Baelora

Muszę pokazać Tobie jeszcze jedno, bardzo znane miejsce. Często poszukiwane przez turystów, czyli słynne schody do Wielkiego Septu Baelora, po których kroczyła Cersei w marszu pokutnym. Niezależnie od tego, czy lubisz lub znasz serial Gra o Tron, warto wspiąć się na sam szczyt schodów (z 1738 roku, wzorowanych na Schodach Hiszpańskich). Przede wszystkim zaprowadzą Ciebie do kościoła św. Ignacego (kolejne miejsce z filmu – zebranie Wróbli). Kościół wzniesiono w 1725 roku w stylu barokowym, wzorując się na rzymskim kościele św. Ignacego. Proponuję wejść Tobie na chwilę do środka, aby zobaczyć iluzjonistyczne freski ze scenami z życia św. Ignacego Loyoli, autorstwa Gaetano Garcia.

zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
Fragment kościoła św. Ignacego
zwiedzanie Dubrownika
Wnętrze kościoła św. Ignacego
zwiedzanie Dubrownika

Wzgórze SRD

Kolejka linowa na Wzgórze SRD

Wzgórze SRD to obowiązkowy punkt, można zrezygnować z wielu miejsc, ale nie z panoramy na Dubrownik o zachodzie słońca. Na wzgórze dotrzesz na trzy sposoby: kolejką linową, pieszo szlakiem lub samochodem.

Kolejka linowa to bardzo wygodna i atrakcyjna opcja, na którą my się zdecydowaliśmy. Bilety kupiliśmy w informacji tuż obok Bramy Pile (ale takich punktów jest mnóstwo). Bardzo ważna wskazówka – na zachód słońca zawsze chce wjechać bardzo dużo ludzi, ustawiają się zatem długie kolejki. My akurat byliśmy poza szczytem sezonu, więc czekaliśmy ok. pół godziny. Podejrzewam, że w lipcu i sierpniu możesz stać minimum godzinę. Warto rozważyć, czy nie lepiej wejść pieszo lub podjechać samochodem, albo chociaż przejść się za dnia i zobaczyć jak wygląda sytuacja.

Cennik

(ceny biletów cały czas się zmieniają, podaję cennik na 2021 rok – kliknij 

Bilety można kupic online 

  • Bilet łączony na wjazd i zjazd 170 kun (dzieci 4-12 lat 60 kun)
  • bilet w jedną stronę 90 kun (dzieci 4-12 lat 40 kun)
Godziny otwarcia
  • Styczeń 10-16
  • Luty nieczynne
  • Marzec 10-17
  • Kwiecień 9-20
  • Maj 9-22
  • Czerwiec, lipiec, sierpień 9-23
  • Wrzesień 9-21
  • Październik 9-20
  • Listopad 10-17
  • Grudzień 10-16

Pieszo na Wzgórze SRD

Wzgórze SRD ma 412 m n.p.m.  trasa piesza na szczyt to ok. 2 km, nie powinna zatem być bardzo wymagająca, jednak pamiętaj, że część szlaku nie jest osłonięta przed słońcem. Także nie zapomnij o wodzie i nakryciu głowy.

A co znajdziesz na szczycie SRD? Przede wszystkim piękną panoramą na starówkę, wyspę Lokrum i wyspy Elafickie. Kawiarnię z tarasem widokowym i Twierdzę Imperial, wybudowaną w czasach napoleońskich. Twierdza pełniła bardzo ważną strategicznie funkcję od strony północnej miasta. Podczas oblężenia Dubrownika w wojnach o niepodległość w 1991 roku, wojska jugosłowiańskie zajęły i ostrzeliwały miasto z twierdzy. Dla upamiętnienia zwycięstwa chorwackiego w twierdzy znajduje się Muzeum Wojny Ojczyźnianej.

zwiedzanie Dubrownika
Fort Imperial
wzgórze srd
kolejka na wzgórze srd

Krótka historia wojen o niepodległość Chorwacji w Dubrowniku

19 maja 1991 roku odbyło się referendum, w którym 90% Chorwatów opowiedziało się za odłączeniem od Jugosławii i utworzeniem niepodległego państwa. Tak rozpoczęła się trwająca 4 lata (1991-1995 rok) wojna pomiędzy Chorwacją a Serbami, którzy zamieszkiwali tereny objęte głosowaniem i  nie zgadzali się na odłączenie od Jugosławii. Wojna nie ominęła Dubrownika, jako że miasto oddzielone jest od pozostałej części Chorwacji przez wybrzeże Bośnii, wojska jugosłowiańskie zasilane przez Czarnogórców chciały przyłączyć te tereny do Czarnogóry. W październiku 1991 roku rozpoczął się wrogi ostrzał od strony morza i lądu. Największa bitwa rozegrała się 6 grudnia 1991 roku podczas szturmu na wzgórze SRD.  Armii jugosłowiańskiej udało się zdobyć Twierdzę Imperial i zniszczyć ok. 70% budynków Starego Miasta. Oblężenie miasta zakończyło się w maju 1992 roku zwycięstwem Chorwatów.

Wyspa Lokrum - zwiedzanie okolic Dubrownika

Wyspa Lokrum dawniej należała do zakonu Benedyktynów. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1023 roku. Według legendy Napoleon, który był wrogo nastawiony do benedyktynów kazał im opuścić wyspę. Benedyktyni rzucili wówczas klątwę na każdego, kto choć  jedną noc spędzi na wyspie. Od tej chwili każdy posiadacz Lokrum kończył nieszczęśliwie. A wyspa zyskała miano przeklętej. Kiedy w 1959 roku Maksymilian Habsburg wykupił wyspę założył na niej ogród botaniczny. Lokrum jest obecnie rezerwatem przyrody, co oznacza, że nie jest zamieszkana, można ją jednak zwiedzać.

Wycieczka na wyspę zajęła nam cały dzień. Bilety kupiliśmy w Starym Porcie za 150 kun. Cena obejmowała transport statkiem i wejście na tere rezerwatu.  Statek wycieczkowy kursuje średnio co pół godziny od 10 do 19 (czerwiec-wrzesień) a w maju co godzinę od 10 do 17. Przebywanie na wyspie po zmroku jest zabronione.

Na wyspie jest kilka obiektów, które warto zwiedzić:
  • Fort Royal, zbudowany przez Francuzów w 1806 roku
  • Opactwo Benedyktynów
  • Morze Martwe (tuz obok jest piękne miejsce do fotografowania, współrzędne: 42.622699560227126, 18.119011594898446) – niewielkie jeziorko, które połączone jest z morzem podziemnymi odpływami

Przyszykuj się też na bliskie spotkanie z licznymi pawiami i zającami. Aparat fotograficzny lub naładowany telefon będzie mile widziany.

Co ze sobą zabrać?

Strój kąpielowy, ręczniki, buty do wody – dookoła wyspy jest mnóstwo miejsca na plażowanie. Plaże są głownie kamieniste. Ewentualnie prowiant, chociaż na wyspie jest kilka restauracji, w których zjesz posiłek. Nie należą jednak do najtańszych.

zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika
Morze Martwe
wyspa lokrum
wyspa lokrum
zwiedzanie Dubrownika
zwiedzanie Dubrownika

Kajaki - inna forma zwiedzania Dubrownika

Pomiędzy Starym Miastem a Fortem Lovrijenac znajduje się wypożyczalnia kajaków. Ceny wahają się od 150 kun za 1 h do 250 kun za 3h. Najtańsza wersja to po prostu pływanie wokół Dubrownika. Drogie wersje obejmują nurkowanie, zwiedzanie okolic Lokrum lub rejs o zachodzie słońca. Szczegóły znajdziesz tutaj

Współrzędne: 42.64113492394251, 18.10617321836927

zwiedzanie Dubrownika

Na koniec…

Masz trochę czasu? Zajrzyj do ogrodów Uniwersytetu w Dubrowniku, a następnie na kawę do ich kawiarenki Coffee Break (przynajmniej nie zapłacisz za kawę tyle co na starówce). Po drodze miniesz kościół św. Elżbiety. Trafiliśmy tu zupełnie przypadkiem w drodze z parkingu na starówkę. Po drodze miniesz plażę Šulić z restauracją (współrzędne: 42.64187925110316, 18.103691926421654).

zwiedzanie Dubrownika
Uniwersytet
zwiedzanie Dubrownika
Ogrody Uniwersytetu
zwiedzanie Dubrownika
Kościół św. Elzbiety
dubrownik plaże
Plaża Šulić
zwiedzanie Dubrownika
Ukryte wejście na plażę Šulić

Ciekawostka: Dubrownik na ekranie

Dubrownik to wdzięczne miasto do kręcenia filmów. Powstało tu wiele innych, bardzo znanych filmów i seriali. Widok na Mury Miejskie i Fort  Lovrijenac upodobał sobie reżyser Templariuszy. Akcja serialu, która odgrywa się w Akce to właśnie Dubrownik. Nakręcono głównie sceny batalistyczne wykorzystując zatokę pomiędzy fortem a starym miastem. Swoją filmową minutę Dubrownik, a konkretnie ulica Stradun miała w Gwiezdnych Wojnach (Ostatni Jedi). Stradun to miasto Canto Bight na planecie Cantonica. Zasadniczo na terenie całego starego miasta wybudowano wiele dekoracji scenicznych pod Gwiezdne Wojny. Jednak ostatecznie większość scen z Dubrownika wycięto.

Dubrovnik Card

Do wyboru są 3 karty

  • 7 dniowa – cena 350 kun
  • 3 dniowa – 320 kun
  • 1 dniowa – 250 kun

Gdzie kupię kartę – Kliknij

Karta 7 dniowa

Uprawnia do bezpłatnego wejścia do 6 muzeów, 2 galerii i na mury miejskie. Bezpłatny transport komunikacją miejską (10 przejazdów) i transport linią podmiejską nr 10 do Cavtat (4 przejazdy). W tym bezpłatne wejścia i przejazdy dla 1 dziecka do 7 roku życia. Dodatkowo 30% zniżki na wyspę Lokrum i Parku Narodowego Mljet. 50% zniżki na Letni Festiwal w Dubrowniku.

Karta 3 dniowa

Uprawnia do bezpłatnego wejścia do 6 muzeum, 2 galerii i na mury miejskie. 6 bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską i 2 przejazdy podmiejską linia nr 10 do Cavtat. W tym bezpłatny wstęp i transport dla 1 dziecka do 7 roku życia. Zniżka 20% na wyspę Lokrum i 30% do Parku Narodowego Mljet.

Karta 1 dniowa

Uprawnia do bezpłatnego wejścia do 6 muzeuów, 2 galerii i na mury miejskie. Bezpłatne, całodobowe korzystanie z transportu publicznego. W tym bezpłatny wstęp i transport dla 1 dziecka do 7 roku życia.

Bezpłatne muzea
  • Mury Miejskie
  • Muzeum Dubrownika w Pałacu Rektorów
  • Galeria Pulitika
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej
  • Muzeum Etnograficzne Rupe
  • Muzeum Historii Naturalnej
  • Dom Marina Držića
  • Muzeum Marynistyczne
  • Muzeum w Klasztorze Franciszkanów
  • Muzeum Cavtat

Czy warto kupić Dubrovnik Card na zwiedzanie Dubrownika? Jeśli zamierzasz skorzystać z wycieczki na wyspę Lokrm oraz wejść do kilku muzeów i na mury miejskie, to cena zdecydowanie jest KORZYSTNA.

Wskazówka

Punkt informacji turystycznej znajduje się przy Bramie Pile (przed wejściem do starego miasta – 42.64206795087151, 18.105545385505003) i zaraz za bramą Pile (po prawej stronie).

Bezpłatny parking, wprawdzie oddalony od Starego Miasta 20 min spacerem, ale zaoszczędziszv75 kun za każdą godzinę postoju. Tak, ceny za parking w Dubrowniku są zabójcze.

Współrzędne: 42.64832037772862, 18.095621642215875

Nocleg polecam Tobie tutaj. Apartament jest naprawdę świetnie wyposażony, idealny dla 4 osób, położony 15 minut od Starego Miasta. My byliśmy bardzo zadowoleni.

zwiedzanie Dubrownika
Zajrzyj również do moich innych artykułów o Chorwacji.
Podobają się Tobie moje treści?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możesz również polubić

Dodaj komentarz