Poznańskie schadzki. Top 5 miejsc na spacer w Poznaniu.

gdzie na spacer w poznaniu

Spacerować po Poznaniu można w wielu miejscach, nic odkrywczego. Jednak chciałam Wam zaprezentować kilka miejsc, które szczerze polecam o każdej porze roku.

Nieprzypadkowo zaczynam o Szachtów. To moje ulubione miejsce, położone w dolinie Strumienia Junikowskiego. Latem jest soczyście zielono, a jesienią niezwykle barwnie. Ale to co przyciąga największą uwagę to kilkanaście stawów, które powstały w początkach XX wieku. Glinianki to pozostałość po wyrobiskach górniczych zalanych wodą (dawniej znajdowały się tutaj cegielnie).  W XXI wieku doceniono urok tego miejsca i od 2014 roku zaczęto przystosowywać teren Szachtów do celów spacerowych. Powstała między innymi wysoka wieża widokowa, ścieżki rowerowe oraz pomosty spacerowe. Miejsce nie jest tak popularne, jak chociażby Cytadela, czy Park Wilsona, dlatego często jest tutaj dość kameralnie.

Jak dojechać

Samochodem lub autobusem najlepiej dostać się na ul. Leszczyńską (znajdziesz tam miejsce parkingowe oraz stację roweru miejskiego). A następnie pieszo ulicą Kocha aż do Alei Parkowej.

Wieża widokowa
Widok z wieży
Widok z wieży

Ogród Botaniczny

Nie bez powodu umieściłam na drugim miejscu Ogród Botaniczny, do którego polecam się wybrać szczególnie w okresie letnim, wówczas zobaczycie go w pełnym rozkwicie. Zwiedzając zwróćcie uwagę na tabliczki, które znajdują się przy roślinach. Mają one QR kody, które po zeskanowaniu odsyłają was, albo na Wikipedię, albo w przypadku ptaków do osłuchu jego śpiewu. Jak dla mnie świetna sprawa, jeśli ktoś interesuje się botaniką.

Jeśli zmęczy Was spacerowanie i odkrywanie roślinności to zajrzyjcie na kawę i ciasto do kawiarni, która znajduje się w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym. Odpoczniesz i nacieszysz oczy ogrodem francuskim z Fontanną Baletnicy.

Wejście jest bezpłatne, podobnie jak parking i toalety (z miejscem do przewijania dzieci). Na stronie internetowe (kliknij) znajdziecie również scieżki edukacyjne do ściągnięcia na telefon.

Jak dojechać

Komunikacją miejską na pętlę Ogrody a stamtąd kilka minut pieszo ul. Dąbrowskiego lub samochodem na bezpłatny parking Ogrodów Botanicznych przy ul. Dąbrowskiego.

Alpinarium

Cytadela

Cytadela to park z bogata historią. Wybudowany został w latach 1963-1970 na terenie dawnego Fortu Winiary i liczy powierzchnię 100ha (jest to największy park Poznania). Gwarantuję, że taki spacer z pewnością zajmie Tobie cały dzień, tym bardziej, jeśli zdecydujesz się odwiedzić dwa pobliskie muzea:

Muzeum Armii Poznań

Godziny otwarcia

  • Wt-sob 10-16.30, niedziela 10-16 (marzec-październik)
  • Wt-sob 10-16, niedziela 10-16 (listopad-luty)

Cennik

  • Normalny 10zł
  • Ulgowy 5zł
  • Zwiedzanie z przewodnikiem 20zł
  • WTORKI – BEZPłATNE

Muzeum Uzbrojenia

Godziny otwarcia

  • wt-sb 10-17, niedziela 10-16 (marzec-październik)
  • wt-sob 10-16, niedziela 10-15 (listopad-luty)

Cennik

  • Normalny 12 zł
  • Ulgowy 6 zł
  • Zwiedzanie z przewodnikiem 40 zł
  • WTORKI – BEZPŁATNIE

Fort Winiary górował nad Poznaniem i stanowił najważniejszą cześć Twierdzy Poznań, która była dziełem pruskim. Cytadela stanowiła ważny punkt podczas działań wojennych w I oraz II wojnie światowej. Od 1939 roku na terenie Fortu Winiary władze hitlerowskie więziły jeńców polskich. Ostatecznie walki o Cytadelę w 1945 roku (bronił się tutaj ostatni garnizon niemiecki) doprowadziły do znacznych zniszczeń Fortu Winiary, który prawie w całości został rozebrany po II wojnie światowej.

Do zapoznania się z historią Fortu Winiary oraz obroną cytadeli zapraszam do Muzeum Uzbrojenia. Będziesz miał okazję obejrzeć między innymi niemiecki i radziecki sprzęt wojskowy. Przed głównym wejściem znajdziesz trzy czołgi, z którymi chętnie fotografują się dzieci (ale nie tylko:D).

Niedaleko Muzuem Uzbrojenia odpoczniesz w Kawiarni Umberto, która oferuje relaks w hamakach lub leżakach wystawionych na świeżym powietrzu.

Muszę jeszcze wspomnieć o pomniku bohaterów (dziwi mnie, że ta nazwa jeszcze funkcjonuje, tak jak i sam pomnik) upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej (umiejscowiony przed głównym wejściem, od strony Alei Armii Poznań). Obelisk, o wysokości 23 metrów powstał w 1945 roku i niechlubnie górował z wielką radziecką gwiazdą do 1990 roku, kiedy to w tajemniczych okolicznościach czerwona, radziecka gwiazda zniknęła. Już wcześniej prowadzono zażarte rozmowy nad jej ściągnięciem. Kto samowolnie dopuścił się „kradzieży” gwiazdy dowiedzieliśmy się dopiero po przeszło 20 latach, w 2010 roku. Za akcją stali strażacy, który przez ten cały czas trzymali ukrytą radziecką gwiazdę w magazynie na ul. Masztalarskiej. Dziś znajduje się w Muzeum Historii Miasta Poznania.

Restauracja Umberto
Pomnik Bohaterów

Co jeszcze znajdziesz w parku Cytadela:

  • Amfiteatr
  • Rosarium
  • Dzwon Pokoju i Przyjaźni między narodami
  • Nierozpoznani – instalacja 112 rzeźb, interpretowana na wiele sposób.

Nie można jeszcze zapomnieć o kilku cmentarzach, które przykuwają uwagę, szczególnie nieco mroczny Cmentarz Garnizonowy. Wymienić należy jeszcze Cmentarz Bohaterów, Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej, Cmentarz Parafii św. Wojciecha.

Jak dojechać

Tramwajem linii nr 10 lub 3 na przystanek Żniwna. Samochód najlepiej zaparkować na ul. Za Cytadelą (wejdziemy od tyłu parku na Rozarium).

Wskazówka

Przy Muzeum Uzbrojenia znajduje się toaleta publiczna.

Park Wilsona i Palmiarnia

Park Wilsona

Na Łazarskim rejonie umieszczono jedną z ciekawszych atrakcji Poznania – Palmiarnię, która położona jest na obszarze miejskiego parku. To zdecydowanie obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Poznania, ale też jedno z najprzyjemniejszych miejsc spacerowych w Poznaniu. Park Wilsona oferuje wiele atrakcji na obszarze ponad 7ha. Szczególnie urokliwie jest w okresie jesiennym, aleja lipowa pod wpływem promieni słońca mieni się na złoto.

Park Wilsona powstał już w XIX wieku i do roku 1925 był pierwszym w Poznaniu ogrodem botanicznym, zanim stał się parkiem miejskim. Dlatego znajdziesz tutaj tak wiele ciekawych obiektów:

  • Muszla koncertowa z 1936 roku
  • Pomnik Uwolnienie Andromedy przez Perseusza, podarowany przez cesarzową Wiktorię
  • Alpinarium
  • Schron przeciwlotniczy (w Dni Twierdzy Poznań zawsze udostępniany jest dla zwiedzających)
  • Pomnik Woodrowa Wilsona, który jest patronatem parku od 1926 roku
  • Platan (o średnicy 410m) oraz wierzba (430m), które są chronione jako pomniki przyrody
  • Duży staw z tak zwaną kaczą wyspą.
Palmiarnia w Parku Wilsona
Pomnik Andromedy i musza koncertowa

Palmiarnia

I przysłowiowa wisienka na torcie, czyli Palmiarnia, która jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Europie. To ponad 1100 gatunków roślin i ok. 170 gatunków ryb, a wszystko na powierzchni 4600 m2 w 12 pawilonach. Znajdziesz roślinność subtropikalną, tropikalną, ze stref umiarkowanych oraz sawann. Od 1922 roku w pawilonie IIIa umieszczono akwarium z rybami z różnych stron świata.

Cennik

  • Normalny 12 zł
  • Ulgowy 8 zł
  • Dzieci do lat 3 bezpłatnie

Godziny otwarcia

  • wt-sob 9-17 (kasy do 16)
  • ndz i święta 9-18 (kasy do 17)

Jak dojechać

Najlepiej tramwajem (5,8,14,18) w kierunku Górczyna, przez ul. Głogowską i wysiąść na przystanku Park Wilsona (znajduje się naprzeciwko głównej bramy, kierując się w prawo od wejście dojdziecie do Palmiarni).  Lub liniami 6, 15, 13 na przystanek Matejki, a następnie 10 min pieszo wzdłuż ulicy Majteki.

Autobusem linii 238, 252 od ul.Głogowskiej, 64 od ulicy Matejki lub 251 od ul. Grunwaldzkiej.

Dostępne są w okolicy Parku Wilsona dwa większe parkingi

  • Matejki (obok Biedronki)
  • Parkowa

Restauracja

Jeśli zgłodniejesz odwiedź restaurację Parma i Rukola, która znajduje się tuż obok parku, na ul. Głogowska 36. Jedzenie typowo włoskie.

Spacer w koronach drzew

Kto jeszcze nie spacerował w koronach drzew, czym prędzej powinien nadrobić. Drewniana kładka, o długości 250 metrów i 13 metrów wysokości zachwyca nie tylko w porze letniej. Największy urok ma podczas zimowych spacerów, kiedy nagie korony drzew są mocno ośnieżone, a mróz odstrasza większość spacerowiczów. Atrakcja jest darmowa i czynna przez cały rok.

Jak dojechać

Samochodem: do wyboru są dwa parkingi:

  • Bezpłatny między ul. Krańcową a ul. Wiankową
  • Płatny parking Nowego ZOO, na końcu ul. Krańcowej

Komunikacją miejską

  • Autobusem linii 184 do przystanku Nowe ZOO (Dojście na kładkę jest opisane znakami)
  • Tramwajem linii 6 lub 8 do przystanku Mogileńska, a następnie 15 min spacer ul. Mogileńską.

Powinnam dodać jeszcze zabytkowe Stare Zoo w Poznaniu, które istnieje nieprzerwanie od 1871 roku i jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. A w 2009 roku przemianowano je na park miejski (dlatego jest bezpłatne). Jednak to temat bardzo szeroki i zasługuje na osobny artykuł (kliknij). Niemniej, gdy będziesz w Poznaniu koniecznie je odwiedź. 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz