Zatoka Kotorska – informacje praktyczne
Zatoka Kotorska jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Dalmacji. Coraz więcej ludzi docenia Czarnogórę, która staje się popularnym kierunkiem podróżniczym. Czarnogóra, podobnie jak popularna wśród Polaków Chorwacja, zachwyca długim wybrzeżem z krystalicznie czystą wodą, średniowieczną zabudową miast i niesamowitymi widokami.
Jak podróżować po Czarnogórze bez samochodu?
Nie martw się, jeśli nie dysponujesz samochodem, do każdego turystycznego miast dojedziesz miejskim autobusem. My właśnie w ten sposób podróżowaliśmy i wyszło zdecydowanie taniej, niż gdybym miała wypożyczać samochód na miejscu.
Bilety lotnicze kupiłam oczywiście do stolicy Czarnogóry – Podgoricy, następnie za 7 euro jechaliśmy taxi na dworzec autobusowy, gdzie czekał na nas bus do Kotoru, podróż trwa ok. 2 godziny, a bilety kupiliśmy na https://getbybus.com/pl/ (pamiętaj, że musisz mieć je wydrukowane!).
Zatoka Kotorska nocleg
Nie lubię bardzo tłocznych miast, zatem zdecydowałam się na nocleg w pobliżu Kotoru, mieście Prčanj, który oddalony jest o jakieś 5 km od starego miasta. Miejsce jest fantastyczne, ponieważ położone jest nad samą Zatoką Kotorską. Wystarczyło tylko przejść przez mało ruchliwą ulicę, aby znaleźć się na leżaku!
Polecam Wam nieduży hotel Apartments Popovic w mieście Prčanj (rezerwację robiłam przez Booking). Za 6 nocy zapłaciliśmy 1230 zł za pokój 2 osobowy z tarasem i widokiem na zatokę. Oczywiście znajdziecie tańsze apatramenty, jednak ja od paru lat wybieram takie miejsca, które mnie urzekają swoim otoczeniem i widokiem z okna.
link do apartamentu: kliknij
Prcanj nad Zatoką Kotorską
Miasteczko Prcanj jest wprawdzie niewielkie, ale posiada kilka restauracji i sklepików spożywczych wzdłóż wybrzeża. My często jedliśmy w Konoba Vila Marija Prcanj. Podają nie tylko owoce morza, ale także makarony i pizzę i całkiem smaczne piwo Mamut.
Koniecznie przespaceruj się w kierunku Kotoru. Po drodze mijaliśmy Kościół Narodzenia NPM (Crkva Rođenja
Kotor zwiedzanie
Oczywiście pierwszego dnia musiałam zobaczyć Kotor. Wybraliśmy się zatem na 5 kilometrowy spacer, ponieważ nie mogłam znaleźć przystanku autobusowego (następnego dnia dowiedzieliśmy się, że do Kotoru jeździ co godzinę autobus BlueLine, który przystanek ma tam, gdzie może się akurat zatrzymać. Wystarczy pomachać do kierowcy). W Kotorze natomiast nie ma problemu ze znalezieniem przystanków autobusowych, które są dobrze oznaczone. Cena biletu w jedną stronę to ok 2 euro (na miejscu u kierowcy).
Kotor to miasto portowe, położone nad Zatoką Kotorską, otoczone z trzech stron masywnymi górami: Lovćen, Vrmac i Dobrota. Brzmi interesująco? Czytaj dalej…
Magiczne miasto nad Zatoką Kotorską, które swoim klimatem co roku przyciąga coraz większą rzeszę turystów jest najlepiej zachowanym średniowiecznym miastem byłej Jugosławii. Jego niesymetryczny układ charakteryzuje się waskimi uliczkami, małymi pałacykami i świątyniami. Obecny kształt przybrał w XV wieku, pod protekcją Republiki Weneckiej. Kotor otoczony jest średniowiecznymi murami o długości 4,5 metra W mieśnie można zauważyć wiele wizerunków lwów, które symbolizują Republikę św. Marka. Na pewno nie zdziwi Ciebie fakt, że Kotor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Krótka historia Kotoru
Na Kotor najlepiej poświęcić kilka dni, zapewniam, że jest co zwiedzać. Historia Kotoru rozpoczyna się juz w III wieku p.n.e. Najpierw osiedlili się Ilirowie, następnie Grecy, a od 168 r. p.n.e do 476 r. n.e Rzymianie. W czasach bizantyjskich Kotor był jednym z najważniejszych miast w rejonie morza Adriatyckiego. Na przestrzeni wieków często przechodził z rąk do rąk. Od XII wieku stał się częścią państwa Serbskiego. W XV wieku panowanie nad Kotorem przejęła Republika Wenecka, na ten okres przypada duży rozkwit miasta, które zaczęło tracić na znaczeniu dopiero po upadku republiki w XVIII wieku. Należy wspomnieć, że miasto bardzo dobrze broniło się za czasów podbojów Imperium Osmańskiego w XVI wieku i nigdy nie zostało przez nich zdobyte! Kotor przez krótki czas był we władaniu Austrii, Rosji, Francji. Po I wojnie światowej stało się częścią Jugosławi.
Stare miasto
Pierwszego dnia nie mieliśmy większego planu, chcieliśmy po prostu zobaczyć jak wygląda stare miasto i znaleźć restaurację, do której moglibyśmy wracać. Ciekawe jest to, że ulice starego miasta nie maja nazw, a jedynie numery na budynkach. Po kilku godzinach błądzenia uliczkami, wspięliśmy się na Bastion Korner (XVI-XVII wiek), z którego roztaczał się bajeczny widok zachodzącego nad portem słońca. Wejście jest bezpłatne.
Kolejnego dnia wróciliśmy ponownie do centrum miasta, tym razem z konkretnym planem zwiedzania.
Do Starego Miasta prowadzą trzy bramy: Północna (1540 rok), Południowa (XIII-XVIII wiek) i Zachodnia, zwana Morską z 1555 roku (od strony portu, jest to główna brama miasta). Tuż za Bramą Morską znajduje się najważniejszy plac starego miasta – plac Broni (Trg od Oruzja) z wieżą zegarową, zbudowaną przez Wenecjan w XVII wieku. Kawałek dalej wznosi się XV-wieczny pałac Namiestnika Wenecji oraz XVIII-wieczny pałac Rady Miejskiej, przekształcony w teatr. Najważniejszą częścią placu jest Katedra św. Tryfuna (1166 r.). W XV wieku trzęsienie ziemi poważnie zniszczyło bazylikę, w efekcie została ona przebudowana na styl renesansowo-barokowy. Po ostatnim trzęsieniu ziemi w 1979 roku przywrócono świątynii jej romański charakter.
Święty Tryfun był męczennikiem, kórego szczątki odkupili mieszkańcy Kotoru od kupców weneckich i złożyli je w katedrze. Od tego momentu św. Tryfun jest patronem miasta. Jego relikwie można zobaczyć w skarbcu, podczas zwiedzania katedry.
Twierdza św. Jana
Zatoka Kotorska punkt widokowy
Jeśli będziesz podążać za drogowskazami od Bramy Morskiej, dojdziesz do Twierdzy św. Jana, która położona jest na wysokości 260 m. n. p. m. Aby zdobyć szczyt należy pokonać ok. 1400 schodów. Trasa nie należy do trudnych, ale trzeba pamiętać, że będziesz wspinać się w pełnym słońcu, bez dostępu do cienia. Wejście zajęło nam ok 1 h i kosztowało 8 eruo. Zatoka Kotorska zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Jestem wdzięczna, że mogłam ją podziwiać w całej okazałości.
W połowie drogi do twierdzy znajduje się Kościół Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych z 1518 roku. Aby do niego trafić musisz nieco zboczyć z trasy. My akurat pominęliśmy kościół, upał za bardzo tego dnia doskwierał.
Rejs po Zatoce Kotorskiej
Nie byłabym sobą, gdybym nie znalazła rejsu! Uwielbiam statki, gdziekolwiek jestem zawsze muszę popływać. Tym razem koniecznie chciałam zobaczyć kilka miejsc, na które można dostać się jedynie łodzią. Rejs po Zatoce Kotorskiej kupiliśmy przy porcie w Kotorze, niedaleko plaży. Odsyłam Was do strony: http://www.goldenwave.me/
Rezerwacji dokonaliśmy mailowo. Do wyboru są dwa rejsy po Zatoce Kotorskiej:
– Wyspa Mamula, błękitna jaskinia, baza łodzi podwodnej, wyspa Matki Boskiej na Skale (Gospa od Škrpjela i wyspa Świętego Jerzego (Sveti Dorde). Czas trwania 3 godziny, koszt 30 euro od osoby.
-Perast oraz wyspa Matki Boskiej na Skale. Czas trwania 1.30, koszt 15 euro od osoby.
Zdecydowaliśmy się na dłużą wycieczkę, skusiła nas kąpiel w błękitnej jaskini. Pamiętaj aby zabrać ze sobą strój kąpielowy. Szkoda byłoby przepuścić taką okazję, woda była przyjemnie ciepła i intensywnie niebieska.
Wyspa Matki Boskiej na Skale
Po półgodzinnej kąpieli płynęliśmy dalej, w kierunku Perastu. U wybrzeża miasta znajdują się dwie wyspy – Matki Boskiej na Skale i Świętego Jerzego. Na pierwszej mieliśmy okazję zatrzymać się na dłużej.
Wyspa Matki Boskiej na Skale jest sztucznie usypana. Legenda głosi, że w miejscu, gdzie znajduje się dzisiejszy kościół, dwóch marynarzy znalazło obraz Matki Boskiej. Wierzyli, że uchronił on ich od śmierci. Od tej pory co roku marynarze przypływają, aby czcić cud wrzucając kamienie i powiększając wyspę.
Wyspa Świętego Jerzego
Z wyspy Matki Boskiej na Skale mieliśmy idealny widok na drugą wyspę Świętego Jerzego. Znajduje się na niej klasztor benedyktynski i stary cmentarz, na którym chowano niegdyś szlachtę Perastu. Klasztor datuję się na XII wiek, jednak już w IX wieku na terenie wyspy powstało pierwsze opactwo. Oczywiście i z tym miejscem jest związana legenda, tym razem miłosna.
W czasach, gdy Napoleon Bonaparte okupował Zatokę Kotorską, młody, francuski oficer, Ante zakochał się w pięknej dziewczynie z Perastu, imieniem Katica. Nie zdążyli jednak nacieszyć się miłością. Pewnego dnia mieszkańcy Perastu postanowili zbuntować się przeciwko żołnierzom francuskim. W reakcji na nieposłuszeństwo dowódca francuski nakazał ostrzelać miasto z wyspy Świętego Jerzego. Nieszczęśliwie jedno z dział trafiło w dom Katicy, zabijając ją na miejscu. Pochowana została właśnie na wyspie świętego Jerzego, a jej ukochany po kres swoich dni pielęgnował grób zmarłej.
Dzień zakończyliśmy żegnani zachodzącym słońcem z pokładu łodzi.
Gdzie zjeść w Kotorze?
Stare miasto Kotoru pełne jest restauracji, które jednak nie należą do najtańszych. My znaleźliśmy poza murami Kotoru fantastyczną i przystępną cenowo restauracje Konoba Akustik. Położona jest na samym brzegu, zaraz za miejską plażą i roztacza się z niej piękny widok na zatokę i góry.
Zabytki Kotoru
Kościoły
- Katedra św. Trypuna z 1116 roku (patrona miasta Kotor)
- Kościół św. Mikołaja z 1909 roku
- Cerkiew św. Łukasza z 1195 roku
- Bazylika Mariacka przy Rzece z 1221 roku
- Kościół św. Pawła z 1263 roku
- Kościół św. Anny z XII/XIII wieku
- Kościół św. Michała z XII/XIII wieku (wcześniej bazylika z VI wieku)
- Kościół św. Józefa z XVII wieku
- Klasztor św. Franciszka z XVII wieku
- Kościół Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych z 1518 roku (znajduje się w połowie drogi na twierdzę)
Pałace
- Pałac Drogo z XV-XVII wieku
- Pałac Grgurina z 1732 roku (Morskie Muzeum Czarnogóry)
- Pałac Prima z XVII wieku
- Pałac Buca z XIV wieku
- Pałac Bizanti z XVII wieku
- Pałac Beskuca z 1776 roku
- Pałac Lombardic z XVIII wieku
- Pałac Grubonja z XVII wieku
- Pałac Vrakjen z XVIII wieku
Kotor parkingi
Jeśli wybierasz się do Zatki Kotorskiej samochodem miej na uwadze, że parkingi w Kotorze mogą być przepełnione. Najbliższe znajdują się przy porcie, jadąc drogą E80. Znajdziesz tutaj również przystanek autobusowy.
Z dworca autobusowego codziennie odjeżdżają busy do innych turystycznych miast, takich jak Herceg Novi, Perast, Budva. Bilety można kupić na miejscu lub z wyprzedzeniem, np dzień wcześniej (my tak zrobiliśmy do Herceg Novi i Budvy).
Czarnogóra KARTA SIM
Po przylocie do Czarnogóry, na lotnisku w kiosku Tabacco zakupiliśmy kartę SIM Turistick pripejd paketi, sieci Telenor.
- 5 euro-1000 GB ważny przez 7 dni
- 10 euro-1000 GB ważny przez 15 dni
- 15 euro-1000 GB ważny przez 30 dni
- 100 min do wszystkich sieci bez względu na pakiet ważne 7 dni
Sprzedawca poprosi Ciebie o dokumenty, aby taką kartę zarejestrowac na Twoje dane.
sieć m:tel
- 10 euro-500 GB ważne przez 15 dni
- 15 euro-500 GB ważne przez 30 dni
sieć telekom
- 10 euro-1000 GB ważne przez 30 dni
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.