Watcher, znak rozpoznawczy Poznania
Koziołki, Rogal Świętomarciński, Domki Budnicze, oto najbardziej znane symbole Poznania, które bez wahania wymieni każdy. Jakiś czas temu do tej zacnej grupki dołączył również Pan Peryskop, inaczej znany jako Watcher, którego stworzył poznański street artowiec o pseudonimie Noriaki Kasai.
Gdzie możesz go znaleźć? Niemal wszędzie i w każdej dzielnicy. Zagościł na stałe w Poznaniu na murach budynków, ale nie tylko. Jego oblicza są przeróżne. Raz odgrywa rolę Amora miłości, innym razem zostaje przyłapany z papierosem. Ćwiczy jogę, pije kawę lub ucieka z drinkiem. Ale zawsze bacznie obserwuje Ciebie jednym okiem. I to nie tylko z zakamarków miejskich kamienic, czy murów. Choć od tego się zaczęło, nielegalnego graffiti.
Pan Peryskop z czasem ewoluował. Zawładnął sygnalizacją świetlną, pojawia się na znakach drogowych, przystankach autobusowych i tramwajowych. Niedawno Pan Peryskop przeobraził się w 22 cm figurkę, wykonaną na drukarce 3D. Jedenaście małych figurek watchera siedzi i śledzi każdy Twój krok z dachów kamienic. Wystarczy skierować wzrok na Kino Muza, czy przejść ulicą Wrocławską na Stary Rynek, aby napotkać jego spojrzenie. A skoro o Kinie Muza mowa, to na podwórku w ramach 13 edycji festiwalu Animator namalowany został mural. Nawiązuje do niemego filmu z 1902 roku Podróż na Księżyc.
Z każdym rokiem popularność Watchera rośnie. W 2021 roku w ramach 18 urodzin Galerii Stary Browar odbył się wernisaż Sejf jest za obrazem, na którym zaprezentowano obrazy Norakiego. O Peryskopie wspomniał nawet na swoim kanale Robert Makłowicz, przy okazji kręcenia najnowszego odcinka o Poznaniu.
Watcher przestał być jedynie ulicznym graffiti. Na stałe znalazł swoje miejsce w poznańskiej kulturze. I wprawdzie ostatnio wyemigrował również do Londynu, to przede wszystkim kojarzyć się będzie z Poznaniem. W 2022 roku Noriaki stworzył Readera dla lubimyczytac.pl. W ramach 7 edycji plebiscytu Ksiązka Roku rzeźbę Readera można oglądać na Placu Wolności. Z niecierpliwością czekam na kolejną odsłonę z Watcherem w roli głównej. A póki co na pamiątkę można sprawić sobie kilka gadżetów z Panem Peryskopem, dostępnych w informacji turystycznej.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.