Aktywnie w Pieninach, zamki nad Jeziorem Czorsztyńskim, część 2

Atrakcje Jeziora Czorsztyńskiego

Rejs statkiem to już chyba stała tradycja naszych wyjazdów. Mogłabym wręcz napisać, że bez wody, w postaci jeziora, morza lub oceanu wakacje są dla mnie niepełne. Pieniny zapewniają nie tylko wspinaczki górskie i spływ Dunajcem, ale również rejsy i kąpiele w Jeziorze Czorsztyńskim, nad którym górują dwa majestatyczne Zamki Czorsztyn i Niedzica.

Na dwóch przeciwnych zboczach, skałami oszańcowanych, przeciętych Dunajcem, stały zamki, spozierające ku sobie. Dwaj wrogowie w ciągu wieków. (…) Jan Wiktor Pieniny i Ziemia Sądecka  1965

Jezioro Czorsztyńskie o długości prawie 30 km to zaporowy zbiornik położony w Kotlinie Nowotarskiej. W sezonie letnim odbywają się rejsy wycieczkowe po jeziorze u podnóża Zamku Niedzica. Na przystani do wyboru są gondole „Czorsztynianka” lub statek „Harnaś”. Rejsy gondolą odbywają się od 1 maja do 30 września w godzinach od 9.00 do 18.00, po za sezonem od 9.00 do 16.00 (link do strony – kliknij). Rejs po jeziorze trwa ok. 45 min i kosztuje 20 zł od osoby (16 zł dzieci).

Statek „Harnaś” (pełny cennik znajdziecie tutaj – kliknij) posiada podobną ofertę, w tej samej cenie. Z tą różnicą, że jest zdecydowanie większy od gondoli i na jego pokładzie znajduje się restauracja.

Zarówno gondolą, jak i statkiem można przeprawić się między zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. Cena takiego rejsu to 8 zł w jedną stronę (dzieci 7 zł). Jako, że otrzymaliśmy darmowe bilety w ramach wynajmu od właściciela domku, to skorzystaliśmy z przeprawy gondolą, aby zwiedzić zamek w Czorsztynie. O tym gdzie nocowaliśmy przeczytacie tutaj.

Na brzegu skansenu Czorsztyn znajduje się restauracja ”Jędruś”, gdzie można zrelaksować się na hamakach lub plaży. Niedaleko przystani jest również wypożyczalnia rowerów.  My po krótkim odpoczynku udaliśmy się na Zamek Czorsztyn.

Zamek Czorsztyn

Jeden z nich samotny, górujący nad równiną, wyrosły ze skały, jakby jej wolą, jej kamiennym wysiłkiem, aby stać się wiekową warownią. Stanął w wrót przełomu Dunajca, u wylotu ważnego gościńca wiodącego na Węgry, aby być piersią Rzeczypospolitej w pancerz kamienny zakutą, jej mieczem gotowym do obrony. – tak oto pisał o Zamku w Czorsztynie Jan Wiktor w 1965 roku.

Początki sięgają XIII wieku, kiedy to na górze zamkowej wzniesiono gród Wronin, który pełnij funkcję warowni i stacji celnej polsko-węgierskiej. Gród a potem zamek nabrał militarnego znaczenia za czasów Kazimierza Wielkiego (XIV wiek), który rozbudował zamek, aby umocnić południową granicę Polski. W owym czasie taką samą funkcję pełnił Zamek w Niedzicy należący wówczas do państwa węgierskiego.

Na skale, nad spienionym Dunajcem wzniesiony, dzielił Zamek Czorsztyński Węgry od Polski. (…) Kazimierz Przerwa-Tetmajer Maryna z Hrubego

Należy wspomnieć, że Zamek Czorsztyn był miejscem licznych wizyt królewskich, między innymi Władysława Jagiełły, Władysława Warneńczyka, Jana Kazimierza ect.

Do upadku zamku przyczyniły się rozbiory Rzeczypospolitej oraz pożar od uderzenia pioruna w 1790 roku, które przyśpieszyły rozpad gotyckiego zamku. Obecne dzisiaj ruiny należą do Pienińskiego Parku Narodowego. Wrota otwarte są dla zwiedzających, ceny biletów:

 • Normalny 7 zł
 • Ulgowy 3 zł,

Płatność tylko gotówką.

Godziny otwarcia od 9.00- 18.00 (1.05-30.09), 10.00-15.00 (1.10-30.04).

Zamek Niedzica

Po drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego wznosi się na skale Zamek Niedzica, niegdyś leżący w granicach Węgier. Z tarasu naszego domku codziennie mogliśmy podziwiać zamek, który był oddalony zaledwie o 5 minut drogi. Zwiedzanie zamku zaplanowaliśmy na ostatni dzień wakacyjnego wyjazdu. Bilety kosztowały:

 • Noramalny 19 zł
 • Ulgowy 14 zł

W cenie biletów było również zwiedzanie wozowni. Dostępne są bilety online na stronie: https://zamekniedzica.pl/

W szczycie sezonu lepiej zarezerwować wizytę, unikniecie naprawdę długich kolejek.

Zamek posiada także miejsca noclegowe i restaurację! Zwiedzanie odbywa się od wtorku do niedzieli, w godzinach od 9.00 do 17.00.

Baszta kapliczna z zegarem, w XV w. w miejscu baszty mieścił się gotycki wjazd do zamku.
Dziedziniec zamku dolnego, rozbudowany na przełomie XVI/XVII w.

Zamek Niedzica wybudowany został pomiędzy rokiem 1308-1313 za rządów króla Karola Roberta, zamieszkiwany był do 1943 roku, przez węgierską rodzinę Salamonów. Historia obiektu bogata jest w legendy. Oto jedna z nich:

Dawno temu, w czasach najazdów tatarskich wielu ludzi szukało schronienia w murach zamku Niedzica. Właściciel, człowiek okrutny i egoistyczny, w trosce o swoją wygodę zakazał wpuszczać uciekinierów na zamek. Pewnej nocy u wrót pojawiła się mniszka z klasztoru w Nowym Sączu, która odłączyła się od swoich towarzyszek. Błagała strażnika, aby wpuścił ją do środka. Jako, że strażnik miał dobre serce udał się do właściciela prosić o zgodę. Pan zamku, który w tym czasie ucztował zgodził się udać przed bramę. Gdy jednak zobaczył przed sobą obdartą i brudną zakonnicę nakazał ją przegnać. Mniszka odeszła i nikt wiecej jej nie widział. Jeszcze tej samej nocy nad zamkiem zerwała się burza, wśród huków grzmotu słychać było przekleństwo rzucone na posiadłość. Głos wyszeptał, że pewnego dnia skała, na której stoi zamek runie. O poranku mieszkańcy zamku z przerażeniem odkryli, że na skale znajduje się rysa, której wcześniej nie było. Od tego dnia szczelina powiększa się, aż w końcu pochłonie przeklęty zamek.

Z Zamkiem w Niedzicy związana jest niejedna tajemnica. Największa opowiada o skarbie inków. W czasach konkwisty lud inków zatopiły wielki skarb w Andach w jeziorze Titicaca. Jeden z potomków inków ożenił się z córką właściciela zamku – Sebastiana Berzeviczy. Owocem tego związku był spadkobierca warowni Antonio, który tuż przed śmiercią spisał w inkaskim kipu dokładne miejsce ukrytego skarbu. Po II wojnie światowej kipu zostało odnalezione, jednak do dziś nikt nie potrafi rozczytać pisma Inków.

Na zamku nakręcono wiele polskich filmów, takich jak: Janosik, Zemsta, Zwariowana noc, Wakacje z duchami.

Komnaty ostatnich wałascicieli zamku, krzesła są oryginalnym wyposażeniem, powstały w II poł XIX w.
Widok na śluzę
Komnaty
Powozownia
Rosyjska karoca

Podsumowanie kosztów wyjazdu

W Pieninach spędziliśmy 7 dni, z czego w jeden dzień zrobiliśmy wycieczkę na Słowację. Teraz wiem, że to jednak o te 3 dni za mało. Optymalnie byłoby pojechać na 10 dni.

Noclegi:

Za pierwszy hotel Nad Przełomem – link  w Sromowcach Niżnych na jedną noc zapłaciliśmy 295 zł (byliśmy w 4 osoby więc wyszło nam 590 zł). Drugi nocleg mieliśmy w miejscowości Niedzica-Zamek – link z widokiem na Jezioro Czorsztyńskie. Za 4 dobry w domku zapłaciliśmy 2 000 zł (czyli 125 zł za jedną osobę za dobę). Domek pomieściłby spokojnie 5 osób, ponieważ miał dwie niezależne sypialnie i salon z kanapą. Łącznie za noclegi zapłaciliśmy 2 590 zł (647,50 zł za osobę). Oczywiście były również tańsze hotele.

Paliwo:

Pokonaliśmy ok. 1 000 km ze wszystkimi dojazdami i wycieczkami po okolicy. Samochód mamy na gaz zatem wyszło nas niedrogo, bo 400 zł (daje to 100 zł za osobę). Dodatkowo za 14,80 euro kupowaliśmy online winietę na Słowacji. Parking przy Demianowskiej Jaskini Wolności kosztował 7 euro. O naszej wycieczce na Słowację poczytasz w osobnym artykule już niebawem.

Atrakcje:

 • Kajaki – 60 zł od osoby + bus powrotny 12 zł
 • Zamek w Niedzicy – 19 zł od osoby
 • Zamek w Czorsztynie – 7 zł od osoby
 • Rejs na Czorsztyn – mieliśmy gratis od właściciela noclegu
 • Normalna cena to 16 zł w dwie strony od osoby
 • Jaskinia na Słowcji 9 euro
 • Zamek Spiski na Słowacji – 8 euro + 1 euro wieża zamkowa
 • Wejście na punkt widokowy Sokolica i Trzy Korony 12 zł os osoby

Za wszystkie atrakcje ze Słowacją wyszło ok 190 zł za osobę.

Łączny koszt wyjazdu na 7 dni to 960 zł za osobę.

Podobają się Tobie moje treści?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możesz również polubić

Dodaj komentarz