Romantyczna wycieczka na Santorini, część 2

santorini

Nie bez powodu Santorini uznawane jest za jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Europie.  Już same zachody słońca z widokiem na biało-błękitne domki robią wrażenie. Santorini znane jest głównie z miasteczka Oia. Jednak warto również odwiedzić stolicę wyspy – Firę a także pokusić się na rejs na wyspę wulkaniczną i gorące źródła. Zwieńczeniem pobytu będzie oczywiście piękny zachód słońca widziany, albo z kaldery Oia, albo ze statku wycieczkowego wokół kaldery. I nie daj sobie wmówić, że zima to zły pomysł na zwiedzanie Santorini. Temperatury wachają się od 13 do nawet 20 stopni, zatem to idealny moment dla tych, co stronią od upałów i pragną uniknąć tłumów.

Perissa

Miasto Perissa mój faworyt. Dlaczego? Wydaje mi się, że romantyczny wyjazd powinien wiązać się z intymnością. Większość osób decyduje się na urlop w sezonie. Niestety nie unikniesz turystów a raczej całej fali turystów. Mnie zależało głównie na ciszy i dostępie do plaży. Dlatego zdecydowałam, że nocleg znajdę w Perissie, a do innych miasteczek będę dojeżdżać busem, aby pozwiedzać. Polecam Hotel Atlantic Beach Villa (ceny od 300-600 zł za dobę). W Perissie jest wiele udogodnień, takich jak restauracje, całodobowe bary, sklepy, plaże, a wszystko to wzdłuż głównej drogi, zaraz przy morzu. Po powrocie z Oia lub Firy cieszyłam się tymi chwilami spokoju i mniejszą ilością wczasowiczów.

Dowiedż się, jak zorganizować wycieczkę na SANTORINI.

santorini

Fira

Fira od XVIII wieku jest stolicą Santorini, położoną na jej zachodnim wybrzeżu. Miejscowość tętni życiem turystycznym i pod wieloma względami bardzo przypomina Oię. Bielone domki, położone na zboczu kaldery najlepiej podziwiać z kieliszkiem wina w ręce. Podczas spaceru główną ulicą miasta dojrzysz jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych na Santorini, czyli prawosławną katedrę św. Jana Chrzciciela. Ciekawa będzie trasa w dół klifu do starego portu schodami Karavolade. Po drodze spotkasz osiołki, które często przemieszczają się samotnie, bez przewodników. W Firze udało nam się kupić w biurze turystycznym bilety na rej statkiem na Nea Kameni, czyli aktywny wulkan.

fira
santorini
Wyspa wulkaniczna

Rejs statkiem wokół kaldery o zachodzie słońca

O taki rejs nie trudno na Santorini, jest naprawdę wiele biur turystycznych (szczególnie w stolicy), które oferują zorganizowane wycieczki, w cenach od 20 do nawet 150 euro. Cena uzależniona jest od długości, standardu wycieczki i kateringu. Oczywiście najdroższą opcją jest rejs luksusowym katamaranem, z kolacja o zachodzie słońca. Należy również zapytać, czy w cenę wliczony jest transport do portu, z którego wypływają statki. My wybraliśmy całodniowy rejs na wulkan Nea Kameni i do gorących źródeł Palea Kameni. Akurat w drodze powrotnej załapaliśmy się na zachód słońca z widokiem na położone na kalderze miasto Oia.

Na wyspie Nea Kameni znajduje się czynny wulkan, miejscami odczuwało się bardzo gorącą ziemię. Wyczuwalna była woń siarki. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu przyszła pora na kąpiel w gorących źródłach Palea Kameni, które osiągają temperaturę do 45 stopni i ponoć mają właściwości uzdrawiające. W drodze powrotnej opływaliśmy kalderę, której bielone domki miasteczka Oia wyglądały niczym ośnieżone szczyty i mieniły się na złoto w zachodzącym słońcu.

Ciekawostka

Na wyspie zobaczysz poukładane jeden na drugim małe kamyczki wulkaniczne. Jest to kultywowany przez mieszańców przesąd. Tak ułożone kamienie mają chronić przed trzęsieniem ziemi.

santorini
santorini
Oia
santoryn

Wino

Upalne dnie i wilgotne noce czynią z Santorini idealne miejsce pod uprawę winorośli. Największa na wyspie winiarnia Estate Argyros w Mesa Gonii założona została w 1903 roku i posiada ponad 180 letnie winorośle. Ciekawym miejscem będzie również Muzeum Wina w Vothonas. Prezentuje historię uprawy winorośli od XVII po XX wiek, oraz proces powstawania tego szlachetnego trunku. Dodatkowo na zwiedzających czeka degustacja lokalnego wina.

Oia

Idealnym zakończeniem każdego dnia na Santorini jest oczywiście zachód słońca. I choć w każdym zakątku wyspy jest on wyjątkowy, to ten najbardziej pożądany zobaczyliśmy w Oia. Tutaj odsyłam Ciebie na punkt widokowy, który przyciąga wielu turystów. Najlepiej zająć odpowiednie miejsce na dwie godziny przed zachodem: 36.46022586945497, 25.373033279710185

My oczywiście spóźniliśmy się i zamiast przeciskać się między wąskimi uliczkami, pełnymi ludzi, wybraliśmy restaurację Lioyerma Lounge Cafe Pool Bar (Kliknij) z tarasem widokowym. I to było idealne miejsce.

Dobrym wyborem będą również restauracje w dole klifu w porcie Amoundi Bay, które serwują przede wszystkim wyśmienite owoce morza.

santorini

Możesz również polubić

Dodaj komentarz