Praga na weekend, największe atrakcje

Praga na weekend

Praga na weekend, czy to dobry pomysł? Gdybym miała wskazać pięć najpiękniejszych miast Europy, wybrałabym Pragę. Jeśli już zwiedzałaś/eś to wspaniałe, secesyjne miasto doskonale rozumiesz mój wybór, a jeśli jeszcze Ciebie tam nie było, to na co czekasz? Na Pragę najlepiej przeznaczyć kilka dni, tak by nic nie umknęło Twojej uwadze. Jeśli jednak czas nagli i jesteś ciekawa/y, gdzie warto zajrzeć mając jedynie dobę to uprzedzam, że Praga rozbudzi Twój apetyt na więcej. Ten krótki przewodnik pozwoli Tobie zwiedzić Pragę w weekend.

Zacznijmy zatem od noclegu, usytuowanego zaledwie 100 metrów od linii metra – Absolutum Wellnes Hotel. Za nocleg zapłaciłam 400 zł za dwie osoby w cenie promocyjnej (my zatrzymaliśmy się na 2 noce) z opcją śniadań i miejscem parkingowym (dodatkowo płatne 10 euro). Zależało mi na miejscu parkingowym, śniadaniu i dobrym połączeniu metra ze ścisłym centrum. Oferta noclegowa w Pradze jest ogromna i na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Najtaniej jest oczywiście w miesiącach styczeń, luty, marzec. Potem ceny pobytu rosną nawet o 100%. 

Praga na weekend

Plac Wacława

Zwiedzanie Pragi rozpoczynaliśmy i zakończyliśmy na Placu Wacława, przy którym mieści się majestatyczny budynek Muzeum Narodowego, oraz rzeźba konna św. Wacława. Plac wbrew nazwie nie należy do nowych, wytyczony został już w średniowieczu w 1348 roku, na rozkaz Karola IV. W pierwszych latach swojego istnienia nazywany był Targiem Końskim (prowadzono tutaj handel końmi). W kolejnych wiekach na Placu Wacława odgrywały się ważne wydarzenia polityczne, w tym Aksamitna Rewolucja z 1989 roku.

Plac Wacława w ciągu dnia i nocy tętni życiem towarzyskim, a to za sprawą licznych knajp i klubów nocnych. Przy głównej ulicy zlokalizowane są również restauracje i sklepy z pamiątkami, czynne do późnych godzin wieczornych. Jednak jest to miejsce, w którym nie polecam Tobie kupować pamiątek, ponieważ jest najdrożej.

Wskazówka: z hotelu do Placu Wacława jechaliśmy czerwoną linią metra (Nadazi Holesovice  – Muzeum).

Praga na weekend

Restauracja Vytopna

Przy placu Wacława znajduje się godna uwagi Restauracja Vytopna, która szczyci się tym, że jedzenie i napoje do stolików dowozi kolejka szynowa. Warto zajrzeć, bo jest to jedyna taka restauracja w całej Europie.

Jest jeszcze jedno miejsce, do którego zajrzeliśmy zupełnie przypadkowo – Pałac Lucerna. Kompleks zbudowany został stosunkowo niedawno, w 1921 roku. Początkowo miał pełnić funkcję stadionu hokejowego, jednak koncepcja została zmieniona i obecnie jest obiektem kulturowym. W jego skład wchodzi Wielka Sala (mieści 4 tyś ludzi), kino i pasaż handlowy z ekskluzywnymi sklepami. Naszą uwagę przykuła rzeźba Koń Davida Cerneho, która wzbudziła wiele kontrowersji. Rzeźba przedstawia św. Wacława, który siedzi na odwróconym rumaku. Parodiuje ona najsłynniejszejszy konny pomnik na Placu Wacława. Latem można wyjść na taras widokowy, który mieści się na dachu pasażu.

Praga na weekend

Najnowszy Ebook – Praga w 3 dni

Nie masz czasu lub pojęcia, jak przygotować wycieczkę do stolicy Czech? Pozwól, że to ułatwię i oprowadzę Ciebie po Pradze krok po kroku. Zajrzyj do mojego Ebooka.

Praga w 3 dni

Rynek Staromiejski

Zmierzając w kierunku północnym doszliśmy w ciągu 10 min do Rynku Staromiejskiego. Naszym oczom ukazuje się jeden z najwspanialszych zabytków Pragi, czyli Ratusz Staromiejski. Powstał w 1338 roku poprzez wykupywanie i łączenie mieszczańskich domów w jedną całość. Obecnie tworzy go 5 kamienic o różnych stylach architektonicznych. Stosunkowo szybko, bo jeszcze w XIV wieku dobudowano wieżę ratuszową w stylu gotyckim. Najpóźniej powstało skrzydło północne w XIX wieku, które uległo całkowitemu zniszczeniu w 1945 roku i nie zostało nigdy odbudowane.

Ratusz Staromiejski

Jednak to co zwraca największa uwagę turystów to zegar astronomiczny i kalendarzowy Orloja. Jest dziś najstarszym funkcjonującym tego typu zegarem na świecie. Powstał w 1410 roku i składa się z trzech części:

 1. Zegara astronomicznego, który pokazuje położenie ciał niebieskich
 2. Zegara kalendarzowego
 3. Ruchomych figur 12 apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości
zegar praski

O każdej pełnej godzinie rozpoczyna się niesamowity pokaz, ale Ratusz Staromiejski ma jeszcze jedna godną uwagi atrakcje, czyli wnętrze, na które składa się:

 1. kaplica gotycka Marii Panny, w której odbywały się nabożeństwa przed każdym posiedzeniem rady miejskiej. Odprawiano również msze za skazańców. W kaplicy obejrzysz z bliska procesję 12 apostołów.
 2. Sala Posiedzeń Brożika, zajmuje powierzchnię jednej kamienicy. Najważniejsze są dwa obrazy, które przedstawiają Jana Husa na soborze w 1415 roku i Wybór Jerzego z Podiebradu na króla Czech.
 3. Stara Sala Rady w stylu gotyckim wyróżnia się bogato zdobionym belkowym stropem oraz figurką Chrystusa Cierpiącego, który symbolizował sprawiedliwość sądu miejskiego.
 4. Romańsko-gotyckie podziemia pokazują jak niegdyś wyglądało wnętrze domów mieszczańskich.
 5. Galeria widokowa

Wejście na wieżę ratuszową kosztuje 250 czk, dla dzieci i studentów 150 czk. Wieża otwarta jest od wtorku do niedzieli od 10 do 18.

Praga na weekend
Praga na weekend

Kościół NMP

Drugim budynkiem, który góruje nad rynkiem jest Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem. Poznasz go po charakterystycznych gotyckich wieżyczkach. Powstał w miejscu dawnego romańskiego kościoła. Przez długi czas opanowany był przez zwolenników Jana Husa, który ma swój pomnik w centralnym punkcie placu. Pomnik ufundowany został w 1915 roku na 500-letnią rocznicę spalenia na stosie Husa.

Warty uwagi jest jeszcze jeden Kościół św. Mikołaja. To późnobarokowa budowla, w której często odbywają się koncerty.

Praga na weekend
Kościół Najświętszej Marii Panny

Josefov

Dalej kierujemy się w stronę Wełtawy do dzielnicy żydowskiej (Josefov). Mijamy Synagogę Staronową i Stary Cmentarz Żydowski, który jest drugim najstarszym zachowanym cmentarzem w Europie. Josefov jeszcze przed gruntowną przebudową w XIX wieku była dzielnicą biedoty. Teraz to jedna z wielu chętnie odwiedzanych atrakcji Pragi.

Dochodzimy pod budynek Rudolfinum, którego czas budowy przypadał na XIX wieku.

Praga na weekend
Praga na weekend

Most Karola

Następnie idziemy wzdłuż brzegu Wełtawy aż do najsłynniejszej wizytówki Pragi – Mostu Karola. I muszę przyznać, że jest to moje ulubione miejsce w Pradze. Most Karola o każdej porze dnia jest pełen ludzi. Znajdziesz na nim malarzy, szkicowników, drobnych grajków i oczywiście handlarzy. Wygląda pięknie zarówno latem, jak i zimą, przyprószony śniegiem.

Most kamienny, bo tak wcześniej nazywano Most Karola, wznosi się nad Wełtwą od XIV wieku, za czasów panowania Karola IV. To oczywiście największa atrakcja Pragi. Aż do XVIII wieku stanowił jedyne miejsce przeprawy przez rzekę w całej Pradze. Obecnie miasto posiada już osiemnaście mostów, w różnych stylach architektonicznych. To co wyróżnia Most Karola to niezwykłe, gotyckie posągi oraz wieże po zachodniej i wschodniej części mostu.

Jeśli masz chwilę czasu w zapasie polecam wejść na punkt widokowy na wieży Staromiejskiej po wschodniej części mostu (od strony Starego Miasta). Koszt 100 czk. Z kolei po zachodniej stronie mostu znajdziesz dwie mniejsze wieżyczki, w których znajduje się ekspozycja poświęcona historii Mostu Karola.

Praga na weekend
Praga na weekend
Praga na weekend
Praga na weekend

Mała Strana

Przechodząc pod wieżą zachodnią Mostu Karola wychodzimy na Małą Stranę, dzielnicę, która prowadzi na Hradczany. W drodze na zamek koniecznie zajrzyj do Ogrodów Wallensteina, na jego terenie znajduje się XVII wieczny pałac, który obecnie jest siedzibą senatu. W ogrodzie spotkasz pawie o białym i kolorowym upierzeniu. Wejście do ogrodu jest bezpłatne. Nie zapomnij również o kościele św. Mikołaja, którego kopułę zobaczysz ze wzgórza na Zamku Praskim.

Praga mała strana
praga

Zamek Praski - Hradczany

Docieramy w końcu na Hradczany. Zamek Praski wznosi się dumnie nad Wełtawą i jest obecnie największym pod względem powierzchni zamkiem na świecie. Dlatego na zwiedzanie Hradczan warto zarezerwować sobie 3 godziny czasu (jeśli nie zamierzasz zwiedzać wnętrz zamku).

Bilet łączony na zwiedzanie kompleksu zamkowego, trasa skrócona B: 250 czk/125 czk*/500czk**

(Stary Pałac królewski, Złota Uliczka, Katedra św. Wita, Bazylika św. Jerzego)

*bilet ulgowy

**bilet rodzinny

Bilet ważny jest przez dwa dni, ale możesz tylko raz wejść do każdego z przybytków.  Możliwość fotografowania 50Czk.

Praga panorama
W tle kopuła kościoła św. Mikołaja

Pierwsze kroki kierujemy na nowe zamkowe schody od ulicy Thunowska. Na zamek prowadza jeszcze stare zamkowe schody (przy ulicy Pod Bruskou). Po drodze mijamy sklep z ozdobami bożonarodzeniowymi i oczywiście korzystając z okazji kupuję bombkę na choinkę w kształcie mojej ulubionej postaci z dzieciństwa, czyli krecika.

Na szczycie schodów naszym oczom ukazuje się panorama czeskiej stolicy. Jeśli masz ochotę na nieśpieszną kawę to zajrzyj do Starbucksa, który oferuje odpoczynek z pięknym widokiem na miasto. My akurat trafiliśmy na plan filmowy i w kawiarni kręcone były sceny. Idziemy zatem dalej, obok warty honorowej (odbywa się codziennie o pełnych godzinach, w sezonie letnim do 21.00 a w sezonie zimowym do 18.00) przy Bramie św. Macieja.

Wejścia na teren zamkowy jest bezpłatne, pilnują go gwardziści i przeprowadzają kontrole. Dlaczego? Tak jak niegdyś zamek był siedzibą króli czeskich, tak teraz rezyduje w nim prezydent.

Praga na weekend
Praga na weekend

Katedra św. Wita

Po przejściu szybkiej kontroli (w sezonie zimowym nie było prawie nigdzie kolejek) przedostaliśmy się na drugi dziedziniec zamkowy, na którym znajduje się budynek galerii i barokowa studnia (pierwszy dziedziniec znajduje się za Bramą św. Macieja). Największe jednak wrażenie robi trzeci dziedziniec, ponieważ na nim wybudowana została w XIV wieku gotycka Katedra św. Wita. Wejście do katedry jest bezpłatne, ale tylko w wyznaczonym miejscu. Resztę świątyni możesz obejrzeć po zakupie biletów, w tym mauzoleum cesarskie i groby królewskie.

Gotycka świątynia budowana była przez niemal 600 lat, ostatnie strzeliste wieże powstały w XIX wieku. Katedrę możesz obejść dokoła, szczególnie pięknie prezentuje się od strony południowej. Imponująca jest oczywiście Wielka Wieża Południowa, w której znajduje się siedem dzwonów, a najstarszy Jan Chrzciciel pochodzi z XV wieku. Wejście na wieżę  jest dodatkowo płatne 150 czk.

Praga na weekend

Zwróć uwagę na Złotą Bramę, czyli południowe wejście do Katedry, z mozaika Sądu Ostatecznego z XIV wieku. Wnętrze skrywa skarbiec, w którym do dziś znajdują się czeskie insygnia koronacyjne z berłem, jabłkiem i koroną sw. Wacława.

Naprzeciwko Katedry, na placu św. Jerzego wznosi się romańska bazylika pod wezwaniem tego świętego. Była pierwszym kościłem wybudowanym na terenie kompleksu zamkowego.

Jeśli kupiłaś/eś bilety to możesz zobaczyć słynną Złotą Uliczkę, która o niemal każdej porze roku jest niezwykle zatłoczona turystami. My jej tym razem nie zwiedzaliśmy, ponieważ w planach mieliśmy bibliotekę na Strahovie.

Praga na weekend
Praga na weekend
Praga na weekend

Biblioteka na Strahovie

Klasztor na Strahovie to kolejne wzgórze z punktem widokowym. Ale najciekawsze miejsce skrywa sam klasztor, czyli bibliotekę z najstarszym, liczącym ponad 800 lat księgozbiorem. Jednak to co przyciąga turystów, to nie 200 000 tomów, ale dwa pokoje biblioteczne: Sala Filozoficzna i Sala Teologiczna.

Wstęp: 150 czk/80czk*/300czk**

*bilet ulgowy

** bilet rodzinny

Wskazówka: przy klasztorze zatrzymaj się w kawiarnii Bellavista i podziwiaj Pragę z tarasu widokowego (współrzędne : 50.086879920149656, 14.389926268571811).

Praga na weekend
Sala Teologiczna
Praga na weekend
Sala Filozoficzna
Praga na weekend
Taras widokowy w Restauracji Bellavista

Plan ten można oczywiście zrealizować w 1 dzień z pominięciem zwiedzania wnętrz zamku na Hradczanach, czy innych muzeów. Jednak wychodzę z założenia, że w Pradze nie należy sie śpieszyć, a nacieszyć oczy bogactwem tamtejszej architektury. Osobiście uważam, że zwiedzanie Pragi w weekend to trochę za mało  warto zastanowić się nad przedłużeniem pobytu o 1 lub 2 dodatkowe dni. Wielokrotnie wracaliśmy do Pragi i dopiero po kilku wyjazdach mogę śmiało powiedzieć, że zobaczyłam już niemal wszystko. Choć Praga to fascynujące miasto i zawsze znajdzie się coś nowego.

Podsumowanie kosztów

Nocleg 2 noce/2os  ze śniadaniem – 400 zł

Parking przy hotelu – 10 euro za dobę 

Paliwo (gaz) – ok 250 zł

Winieta 10 dniowa – 310 czk (56 zł)

Atrakcje za osobę:

 • Wieża Ratuszowa – 250 czk (45 zł)
 • Wieża Staromiejska – 100 czk (18 zł)
 • Zamek Praski – 250 czk (45 zł)
 • Wieża Katedry św. Wita – 150 czk (27 zł)
 • Biblioteka na Strahovie – 150czk (27zł)
 • Muzuem maszyn erotycznych – 250 czk (45 zł)

Restauracja Vytopna:

 • Piwo degustacyjne 150 czk (27 zł)
 • burger – od 250 czk (45 zł)
 • piwo 0,5l – od 59 czk (11 zl)

Praga na weekend: łączny koszt dla 2 osób (noclegi, paliwo, winieta, wszystkie atrakcje): 1160 zł (580 zł za osobę).

Zajrzyj również do moich innych artykułów na BLOGU.
Podobają się Tobie moje treści?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możesz również polubić

Dodaj komentarz